Niemieckie Patrioty dla Polski. DPA: Rusza relokacja

Bundeswehra rozpoczyna relokację systemu Patriot do Polski. Pierwsi żołnierze powinni wyruszyć do Polski z Bad Sülze (Meklemburgia-Pomorze Przednie) – podała w poniedziałek agencja DPA.

Niemcy rozpoczynają przenoszenie systemu obrony przeciwlotniczej Patriot do Polski. “W sumie trzy eskadry mają zapewnić ochronę infrastruktury krytycznej sojusznika NATO (Polski) w rejonie granicy z Ukrainą” – podała niemiecka agencja DPA.

Pierwsi niemieccy żołnierze, którzy obsługują przekazywane nam baterie Patriotów, mają udać się do Polski w poniedziałek. Na ten tydzień planowana jest z kolei relokacja samego systemu.

W grudniu szef MON Mariusz Błaszczak zadeklarował, że zestawy Patriot z Niemiec będą dowodzone przez polskich dowódców.

Wcześniejsze informacje Ministerstwa Obrony Narodowej wskazywały, że systemy obrony powietrznej z Niemiec mają stacjonować w południowo-wschodniej części kraju. Znajduje się tam ważna infrastruktura kolejowa, która ma znaczenie dla zaopatrywania Ukrainy z krajów NATO.

Relokowane do Polski miały zostać baterie stacjonujące w Bad Sülze, 40 kilometrów na wschód od Rostocku.

Niemcy zaoferowali Polsce przekazanie swoich Patriotów po tym, jak w listopadzie ubiegłego roku przy granicy z Ukrainą spadł pocisk, prawdopodobnie ukraińskiej obrony powietrznej, zabijając dwie osoby.

Po raz pierwszy propozycja Niemiec padła 20 listopada ub. roku. Polsce zaproponowano systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter. Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował 23 listopada, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce patrioty zostały przekazane Ukrainie.

Później niemiecka minister obrony stwierdziła, że proponowane Polsce systemu “są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO”.

Szef polskiego MON potwierdził w grudniu, że Berlin podjął decyzję ws. rozmieszczenia systemów rakietowych Patriot w Polsce.

Z kolei na początku stycznia rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit przekazał, że Patrioty z Niemiec trafią zarówno do Polski, jak i na Ukrainę.

rmf24.pl / businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply