Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują wizytę saudyjskiej delegacji ministerialnej w Kijowie i oceniają, że może być ona początkiem wzmożonego wsparcia dla Ukrainy ze strony innych krajów regionu arabskiego.

Jak poinformował w poniedziałek podczas briefingu w Białym Domu koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby, Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują wizytę saudyjskiej delegacji ministerialnej w Kijowie i oceniają, że może być ona początkiem wzmożonego wsparcia dla Ukrainy ze strony innych krajów regionu arabskiego.

„Była to pierwsza ministerialna wizyta państwa arabskiego w Kijowie od początku wojny” – powiedział rzecznik administracji Bidena.

Podkreślił, że w trakcie spotkań strona saudyjska i ukraińska zawarły m.in. oficjalne umowy o udzieleniu Ukrainie pomocy w wysokości 400 mln dolarów, w tym generatorów i bardzo potrzebnych dostaw w różnych dziedzinach.

„Dostawy zaczną pojawiać się w przyszłym tygodniu. To ważne ogłoszenie” – powiedział Kirby.

Nazwał inicjatywę Arabii Saudyjskiej „pozytywnym krokiem” w regionie Bliskiego Wschodu. „Mamy nadzieję, że w nadchodzących miesiącach zobaczymy więcej od naszych partnerów” – dodał rzecznik Białego Domu.

Zobacz też: Holenderscy dziennikarze opisują branie arabskich pieniędzy przez Radosława Sikorskiego

Zwrócił też uwagę, że w zeszłym tygodniu Arabia Saudyjska głosowała za przyjęciem rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie sytuacji na Ukrainie.

W niedzielę Ukraina i Arabia Saudyjska uzgodniły pogłębienie współpracy w sferze inwestycyjnej i energetycznej, a także rozmawiały o zaangażowaniu królestwa w „inicjatywę zbożową”, wsparciu dla formuły pokojowej i przeciwdziałaniu atakom irańskich dronów.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply