Funkcjonariusze Straży Granicznej z Grupy Zamiejscowej w Radomiu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy RP cudzoziemcom m. in. z Azji i Afryki oraz ułatwiania im nielegalnego pobytu na terytorium naszego kraju na podstawie wyłudzonych zezwoleń na pobyt i pracę. Wśród zatrzymanych są organizatorzy procederu – troje obywateli Ukrainy.

Do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej w tym zatrzymania trojga obywateli Ukrainy tj. 37-letniej kobiety oraz dwóch mężczyzn w wieku 49 i 36 lat oraz przeszukania należących do podejrzanych siedzib agencji pośrednictwa pracy doszło w ubiegłym tygodniu (5 października 2022 roku) na terenie Radomia, Warszawy oraz Skierniewic.

Podejrzanym zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która za pośrednictwem fikcyjnego zatrudniania do pracy na terenie Polski wyłudziła w latach 2017-2022 od Wojewody Mazowieckiego i Wojewody Łódzkiego 663 zezwoleń na pracę oraz pobyt czasowy na terytorium naszego kraju dla cudzoziemców pochodzących z różnych stron świata m.in. z Algierii, Angoli, Azerbejdżanu, Bangladeszu, Chin, Konga, Etiopii, Filipin, Gruzji, Haiti, Indii, Indonezji, Iranu, Kazachstanu, Kosowa, Libanu, Maroka, Mongolii, Nepalu, Nigerii, Pakistanu, Senegalu, Sri Lanki, Tadżykistanu, Turcji, Uzbekistanu, Wietnamu, Wybrzeża Kości Słoniowej.

Sprawdź: Byli szefowie firmy ściągającej Ukraińców do Polski zatrzymani przez CBA

W wyniku przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych oraz siedzib agencji pracy tymczasowej – ujawniono i zabezpieczono liczne dokumenty, pieczątki firmowe różnych instytucji, telefony, laptopy, karty sim, nośniki danych elektronicznych, które świadczą o przestępczej działalności grupy. Na miejscu funkcjonariusze zarekwirowali także gotówkę w kwocie 24 000 zł i 1 665 euro prawdopodobnie pochodzącą z nielegalnych transakcji.

CZYTAJ TAKŻE: Ukrainiec zatrzymany za przemyt nielegalnych imigrantów. Grozi mu do 8 lat więzienia

Po przesłuchaniu w Prokuraturze Okręgowej w Radomiu wszystkim zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty za udział w zorganizowanej grupie przestępczej organizującej nielegalne przekraczanie granicy RP cudzoziemcom, ułatwianie im nielegalnego pobytu na terytorium naszego kraju na podstawie wyłudzonych zezwoleń na pracę i zezwoleń na pobyt czasowy (art. 258 § 1 kk. w zb. art. 264 § 3 kk. w zb. art. 264a § 1 kk. w zb. art. 272 § 1 kk.)

Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy i Białorusin zatrzymani za przemyt nielegalnych imigrantów. Przewozili łącznie 24 osoby

Zwracaliśmy uwagę, że obcokrajowcy stanowili w ubiegłym roku prawie 90 proc. osób zatrzymanych za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Podobnie wyglądała sytuacja na początku bieżącego roku.

Największą grupę wśród przemytników ludzi stanowili Ukraińcy. To 91 osób, czyli 21 proc. wszystkich osób, którym postawiono zarzuty w tym roku. Za nimi znaleźli się Gruzini (56 osób, 13 proc.) i Syryjczycy (55 osób, 13 proc.).

CZYTAJ TAKŻE: Pościg za Gruzinem na autostradzie A2. Przewoził nielegalnych imigrantów

We wrześniu odnotowano 1298 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Rok wcześniej, we wrześniu 2021 takich prób odnotowano 7667.

Zobacz także: 57 osób próbowało nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę

Kresy.pl / strazgraniczna.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply