Kierowca skody próbował uniknąć kontroli drogowej na autostradzie A2 i zaczął uciekać. Po pościgu prowadzonym przez dwa patrole ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku został zatrzymany. Okazało się, że 37-letni Gruzin przewoził 4 nielegalnych imigrantów – poinformowała Straż Graniczna we wtorek. “Kurierowi” grozi 8 lat pozbawienia wolności.

Zdarzenie miało miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek. 37-Gruzin nie zatrzymał się do kontroli drogowej na autostradzie A2 i zaczął uciekać. Po pościgu okazało się, że przewozi 4 nielegalnych imigrantów. Obywatel Gruzji został zatrzymany za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy oraz niezatrzymanie się do kontroli. Grozi mu 8 lat pozbawienia wolności.

“Kierowca na sygnały dawane przez mundurowych do zatrzymania się gwałtownie przyśpieszył. Funkcjonariusze natychmiast rozpoczęli za nim pościg. Do pościgu przyłączył się kolejny patrol, który był w pobliżu. Jadąc za skodą, funkcjonariusze kilkukrotnie wydawali kierowcy polecenia do zatrzymania się, jednak ten nie reagował i kontynuował ucieczkę. Mężczyzna został zatrzymany po przejechaniu 5 kilometrów. Za kierownicą siedział 37-letni obywatel Gruzji, który początkowo podawał się za obywatela Ukrainy” – podała Straż Graniczna w komunikacie.

Wstępne ustalenia wskazywały, że trzech z nielegalnych imigrantów to obywatele Egiptu, natomiast czwarty z nich miał przy sobie afgański paszport.

Obecnie wobec zatrzymanych cudzoziemców trwają dalsze czynności.

Zwracaliśmy uwagę, że obcokrajowcy stanowili w ubiegłym roku prawie 90 proc. osób zatrzymanych za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Podobnie wyglądała sytuacja na początku bieżącego roku.

Informowaliśmy też, że wśród poszukiwanych przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) zdecydowanie dominują obcokrajowcy. Stanowili oni w ubiegłym roku prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

nadodrzanski.strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply