Straż Graniczna poinformowała w środę o zatrzymaniu 5 obywateli Ukrainy i obywatela Białorusi, którzy przewozili łącznie 24 nielegalnych imigrantów. “Kurierom” grozi 8 lat pozbawienia wolności.

We wtorek na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 91 osób – przekazała Straż Graniczna w środowym komunikacie. To m.in. obywatele Sri Lanki, Erytrei i Sudanu. Zatrzymano także 6 pomocników – 5 obywateli Ukrainy i ob. Białorusi. “Kurierzy” przewozili łącznie 24 nielegalnych imigrantów z Algierii, Egiptu i Jemenu.

Zwracaliśmy uwagę, że obcokrajowcy stanowili w ubiegłym roku prawie 90 proc. osób zatrzymanych za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Podobnie wyglądała sytuacja na początku bieżącego roku.

Przypomnijmy, że w lipcu rozbito transgraniczną grupę przestępczą zajmującą się przemytem migrantów-obywateli państw Bliskiego Wschodu z Białorusi do krajów Europy Zachodniej.

Jak informowaliśmy, w sobotę sekretarz stanu w KPRM, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn przekazał, że Polska zakończyła budowę zapory na granicy z Białorusią.

Łączny koszt budowy zapory na polsko-białoruskiej to ok. 1,6 mld zł. To odpowiedź na presję migracyjną, która przybierała na sile od wiosny ubiegłego roku. Wówczas gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Był to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

We wrześniu odnotowano 1298 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Rok wcześniej, we wrześniu 2021 takich prób odnotowano 7667.

Zobacz także: Niespokojnie na granicy. Nielegalni imigranci przedostali się przez rzekę Świsłocz

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply