Bundestag przyjął ustawę umożliwiającą szybszą i sprawniejszą deportację cudzoziemców.

W czwartek wieczorem niemiecki Bundestag zagłosował za przyjęciem ustawy pozwalającej na szybszą i sprawniejszą deportację osób, którym odmówiono w Niemczech azylu. Domagał się tego niemiecki rząd.

Dane niemieckiego MSW wskazują, że pod koniec grudnia było niemal ćwierć miliona ludzi objętych obowiązkiem wyjazdu za granicę, dokładnie 242 642 osób. Prawie 200 tysięcy z nich posiadało jednak zezwolenie na tolerowany pobyt w Niemczech, więc ich deportacja była zawieszona z różnych powodów, m.in. sytuacji bezpieczeństwa w kraju pochodzenia, dzieci posiadających pozwolenie na pobyt, rozpoczętej nauka zawodu, choroby, czy też braku paszportu lub dokumentu podróży.

W ubiegłym roku deportowano z Niemiec prawie 16,5 tysiąca osób, czyli o 27 procent więcej niż w 2022 roku. Nie udało się wydalić jednak prawie 32 tysięcy osób. To dwie trzecie z łącznej liczby planowanych repatriacji.

Przeczytaj: Scholz o imigrantach: musimy deportować więcej i szybciej

Nowa ustawa daje dodatkowe uprawnienia policji. Funkcjonariusze dostaną możliwość przeszukiwania dokumentów i danych pozwalających na identyfikację tożsamości danej osoby, na przykład w celu ustalenia jej kraju pochodzenia. Dodatkowo w ośrodkach wspólnego zakwaterowania będą mogli w przyszłości przeszukiwać inne pomieszczenia niż jedynie pokój osoby, która ma być deportowana. Możliwe będzie także odbieranie w nocy osób, które mają być wydalone, jeśli na przykład lot deportacyjny zorganizowany przez inny kraj ma miejsce wcześnie rano.

Wydłużony zostanie czas przetrzymania w odosobnieniu (Ausreisegewahrsam) przed wyjazdem z obecnych 10 dni do 28 dni. Władze dostaną w ten sposób więcej czasu na przygotowanie deportacji i będą mogły zapobiec ucieczce osoby przeznaczonej do wydalenia.

Nowa ustawa tworzy też osobną podstawę prawną zatrzymania w wypadku przestępstw przeciwko zakazom wjazdu i pobytu.

W systemie prawnym pojawi się kategoria “szczególnie poważnego powodu wydalenia”, jeśli osoba została skazana za przemyt na co najmniej rok pozbawienia wolności. Kary dla przemytników mają zostać ponadto zaostrzone.

Nowe prawo skupia się na deportacji wielokrotnych przestępców (Intensivtäter) skazanych prawomocnie wiele razy w ciągu jednego roku.

“Przyjmuje się, że w wyniku zaostrzenia obowiązku wyjazdu za granicę liczba deportacji wzrośnie o około 600 (pięć procent)” – napisano w uzasadnieniu projektu ustawy.

Zobacz także: Niemcy: Dwukrotny wzrost liczby nielegalnych imigrantów

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply