Opinie Polaków na temat reparacji pokrywają się z podziałami politycznymi – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.

Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło sondaż na temat podejścia Polaków do kwestii ewentualnych reparacji wojennych od Niemiec. Z opublikowanych w środę wyników sondażu wynika, że ponad połowa Polaków (54 proc.) uważa, że Polska powinna domagać się od Niemiec rekompensaty za II wojnę światową, ale jednocześnie boi się negatywnych konsekwencji tego kroku. Przeciwko podnoszeniu sprawy reparacji opowiada się 36 proc. ankietowanych.

Wśród zwolenników starań o odszkodowanie ze strony Niemiec dominują osoby starsze (powyżej 55. roku życia), z wykształceniem podstawowym (65 proc.) i zasadniczym zawodowym (62 proc.). Przeciwnicy reparacji wywodzą się głównie z wielkich miast (50 proc.), posiadają wyższe wykształcenie (50 proc.) i mają dobrą sytuację materialną (46 proc.).

Największymi zwolennikami reparacji są osoby o poglądach prawicowych (76 proc.), w tym większość osób, które deklarują się jako wyborcy PiS i Kukiz’15. Z kolei większość zwolenników PO i Nowoczesnej (64 proc.) nie chce poruszania tego tematu. Jak podaje CBOS, osoby o poglądach centrowych mają w tej kwestii zdanie podzielone (po 43 proc. zwolenników i przeciwników).

Swoje obawy związane z ewentualnymi konsekwencjami żądania reparacji wyrażają najczęściej osoby o orientacji lewicowej (74. proc.) i centrowej (54 proc.). 51 proc. zwolenników prawicy nie obawia się podnoszenia kwestii reparacji.

Choć znacząca większość ankietowanych uważa, że oczekiwanie reparacji jest moralnie słuszne (70 proc.), to jednocześnie 71 proc. nie wierzy, że Polsce uda się je uzyskać.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ipsos: większość Polaków chce, by Niemcy wypłacili nam odszkodowanie za zbrodnie wojenne

Kresy.pl / Gazeta Prawna

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz