Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwie grupy nielegalnych migrantów, które przekroczyły polsko-białoruską granicę wbrew przepisom. Zatrzymani to obywatele Afganistanu – poinformowała służba w piątek.

W komunikacie podkreślono, że patrol z Placówki SG w Krynkach, w okolicach miejscowości Ozierany, ujawnił na pasie drogi granicznej ślady przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. “Kilka kilometrów od granicy funkcjonariusze SG zatrzymali grupę 11 cudzoziemców (6 mężczyzn w wieku od 15 do 49 lat oraz 5 kobiet od 9 do 47 lat). Okazało się, że byli to obywatele Afganistanu, którzy pieszo przeszli przez zieloną granicę. Po wykonaniu niezbędnych czynności w obecności tłumacza, cudzoziemcy decyzją sądu zostali umieszczeni w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców w Kętrzynie i w Białymstoku” – podano.

Druga grupa została zatrzymana w Sokółce. Funkcjonariusze Straży Granicznej z Kuźnicy, współdziałając z funkcjonariuszami Policji z Sokółki, zatrzymali 11 obywateli Afganistanu. Cudzoziemcy, w wieku od 18 do 45 lat, przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymani mężczyźni, decyzją sądu, zostaną umieszczeni w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców.

Zobacz także: Większość Niemców sprzeciwia się przyjmowaniu uchodźców [SONDAŻ]

Przypomnijmy, że w środę minister spraw wewnętrznych Litwy zwróciła się do prokuratury w sprawie przemytu migrantów z Białorusi. Litewskie służby specjalne wskazują na ryzyko przedostania się terrorystów do kraju, a także osób zwerbowanych przez władze Białorusi. Zdaniem litewskich władz jest to przejaw wojny hybrydowej.

Pod koniec maja przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko, zagroził krajom zachodnim poluzowaniem kontroli granicznych w zakresie przemytu narkotyków i migrantów na Zachód. Na jego wypowiedź zareagował wówczas szef MSZ Litwy.

Zobacz także: Straż Graniczna zatrzymała imigrantów z Tadżykistanu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szacunki wskazują, że w Mińsku przebywa około 1,5 tys. nielegalnych migrantów, którzy przybywają do białoruskiej stolicy bezpośrednimi codziennymi lotami z Bagdadu i Stambułu. Planują przedostać się do Unii Europejskiej.

Przeczytaj: Białoruś: nielegalni migranci z Kaukazu próbują forsować zieloną granicę z Polską udając turystów

Zobacz także: Rozbito międzynarodową grupę przestępczą, która zajmowała się legalizowaniem na terenie RP cudzoziemców m.in z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply