W środę minister spraw wewnętrznych Litwy zwróciła się do prokuratury w sprawie przemytu migrantów z Białorusi. Litewskie służby specjalne wskazują na ryzyko przedostania się terrorystów do kraju, a także osób zwerbowanych przez władze Białorusi. Zdaniem litewskich władz jest to przejaw wojny hybrydowej.

Od kilku tygodni migranci z krajów trzecich nielegalnie przekraczają granicę (białorusko-litewską) i widzimy oznaki, że jest to działanie zorganizowane – podkreśliła Agne Bilotaite, cytowana przez PAP. “Nie możemy tego tolerować, więc zwróciłam się do Prokuratury Generalnej o wszczęcie śledztwa” – dodała.

Od początku 2021 roku z Białorusi na Litwę przedostało się 392 migrantów (głównie z Iraku). To liczba pięciokrotnie większa niż w całym roku 2020. 204 osoby przekroczyły nielegalnie granicę w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Zdaniem litewskich władz jest to przejaw wojny hybrydowej, która jest prowadzona przez Białoruś. Z powodu wspomnianego wzrostu białoruskie służby dostrzegają większe ryzyko przedostania się do kraju terrorystów, a także osób zwerbowanych przez reżim Alaksandra Łukaszenki.

Litewskie służby wzmocniły już ochronę granicy z Białorusią, której długość wynosi około 600 km. Straż Graniczna jest wspomagana przez Służbę Bezpieczeństwa Publicznego, Litewski Ochotniczy Związek Strzelców oraz policję.

Szacunki wskazują, że w Mińsku przebywa około 1,5 tys. nielegalnych migrantów, którzy przybywają do białoruskiej stolicy bezpośrednimi codziennymi lotami z Bagdadu i Stambułu. Planują przedostać się do Unii Europejskiej. “Według dostępnych nam informacji w Mińsku jest wystarczająco duża grupa nielegalnych migrantów i stale się powiększa, a nowi migranci przybywają z Bagdadu lub Stambułu” – oświadczył szef litewskiej Straży Granicznej Rustamas Liubajevas, cytowany przez portal lrt.lt.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że pod koniec maja przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko, zagroził krajom zachodnim poluzowaniem kontroli granicznych w zakresie przemytu narkotyków i migrantów na Zachód. Na jego wypowiedź zareagował wówczas szef MSZ Litwy.

Przeczytaj: Białoruś: nielegalni migranci z Kaukazu próbują forsować zieloną granicę z Polską udając turystów

pap / wnp.pl / lrt.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply