Do sierpnia 2021 r. Afganistan jest kontrolowany przez rząd talibów. Nie jest on jednak uznawany międzynarodowo, jednak sekretarzowi generalnemu ONZ zależy na ustanowienie jakiejś formy komunikacji.

Sekretarz Generalny ONZ ma rozpocząć konsultacje w sprawie mianowania wysłannika ONZ, który będzie koordynował współpracę między rządem talibów w Afganistanie a społecznością międzynarodową, przekazał w poniedziałek portal Middle East Monitor. Według portalu Antonio Guterres powiedział na konferencji prasowej, że przedstawiciele talibów nie przyjęli zaproszenia na spotkanie w sprawie misji w Afganistanie, które zwołał w stolicy Kataru, Dosze na niedzielę i poniedziałek. Dodał, że ma jednak nadzieję, iż talibowie zmienią zdanie i będą obecni na następnym takim spotkaniu.

Talibowie ponownie przejęli kontrolę nad Kabulem w sierpniu 2021 r., kiedy wojska amerykańskie opuściły kraj, kończąc dwudziestoletnią wojnę i okupację Afganistanu. Wcześniej ten fundamentalistyczny ruch islamistyczny rządził azjatyckim krajem w latach 1996-2001. Siły protegowanego przez lata przez Waszyngton rządu Afganistanu uległy faktycznemu rozkładowi, co doprowadziło do szybkiego zajęcia przez talibów kolejnych połac kraju.

Po zajęciu Kabulu talibowie utworzyli rząd Islamskiego Emiratu Afganistanu. Nie jest on jednak oficjanie uznawany przez żaden kraj świata. Jednak już wcześniej przedstawiciele talibów spotkali się i podpisali porozumienie z urzędnikami amerykańskimi w Katarze w 2020 r., które przyczyniło się do wycofania wojsk amerykańskich z azjatyckiego państwa.

Jednocześnie sąsiednie państwa, a nawet państwa z dalszych regionów Azji nawiązują rozmowy z talibami w celu ustanowienia relacji handlowych, stymulowania transportu, eksploatacji złóż.

Czytaj także: Talibowie podpisali kontrakty na wydobycie cennych złóż

Czytaj także: Talibowie znacznie ograniczyli wytwórczość opium w Afganistanie

middleeastmonitor.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply