Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Zeid Ra’ad al-Hussein odniósł się krytycznie do sytuacji w Polsce oraz wyraził zaniepokojenie wprowadzanymi reformami.

Zeid Ra’ad al-Hussein w środę na forum Rady Praw Człowieka ONZ przedstawił doroczny raport dotyczący przestrzegania podstawowych praw człowieka na świecie. W trakcie swojego przemówienia w Genewie krytycznie odniósł się do sytuacji m.in. w Polsce.

W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce reformy Trybunału Konstytucyjnego i sądownictwa utorowały drogę do stronniczej interpretacji konstytucji i prawa krajowego, a ponadto poważnie osłabiły mechanizmy gwarantujące zachowanie równowagi politycznej – stwierdził Wysoki Komisarz.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Węgry: Wysoki Przedstawiciel ONZ ds. Praw Człowieka wypowiedział wojnę Orbanowi

Dodał także, że inne środki wprowadzone przez rząd naruszyły prawo do wolności zgromadzeń, upolityczniły Biuro Prokuratora Generalnego, zwiększyły uprawnienia służb specjalnych i doprowadziły do znacznego umocnienia kontroli władzy wykonawczej nad sądownictwem, mediami, społeczeństwem obywatelskim i innymi sferami życia publicznego.

Zeid Ra’ad al-Hussein powiedział również, że jest zaniepokojony środkami podważającymi prawo do prywatności oraz prawa do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.

Niepokoją mnie również szeroko rozpowszechnione doniesienia o tym, że rząd często przyjmuje bierną postawę wobec rosnącej liczby przestępstw z nienawiści i incydentów mowy nienawiści przeciwko mniejszościom i migrantom – powiedział Wysoki Komisarz ONZ.

Wezwał również polskie władze do prowadzenia konstruktywnego dialogu z organizacjami zajmującymi się kwestiami praw człowieka i praworządności oraz do przywrócenia systemu mechanizmów kontroli koniecznych w funkcjonującej demokracji. Wysoki Komisarz zaapelował do polskiego rządu o wycofanie się lub zmiany problematycznych środków, a także o wdrożenia zaleceń Specjalnego Sprawozdawcy ONZ ds. Niezależności Sędziów i Prawników.

Kresy.pl / interia.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply