Ukraina i Szwajcaria zakończyły negocjacje w sprawie możliwości reprezentowania ukraińskich interesów w Rosji po zerwaniu stosunków dyplomatycznych między Kijowem a Moskwą.

O zakończeniu negocjacji między Ukrainą a Szwajcarią poinformował w środę ukraiński portal Europejska Prawda Michael Steiner, szef służby prasowej szwajcarskiego MSZ.

„Ukraina zwróciła się do Szwajcarii o przejęcie nad nią mandatu patronackiego w Rosji. Odpowiednie rozmowy zostały zakończone. Aby mandat patronacki wszedł w życie, potrzebna jest jeszcze zgoda Rosji” – zaznaczył Steiner.

Przedstawiciel MSZ Szwajcarii przypomniał, że kraj ten aktywnie oferował swoje „dobre usługi” od początku wojny, w tym platformę do negocjacji i ich profesjonalne wsparcie.

W czerwcu prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis poinformował, że strona ukraińska zwróciła się do Szwajcarii o pomoc w świadczeniu usług konsularnych dla Ukraińców w Rosji.

Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją 24 lutego br., w dniu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.

Szwajcaria już reprezentuje interesy obywateli Gruzji w Rosji, ponieważ po inwazji rosyjskiej w 2008 roku Tbilisi zerwało stosunki dyplomatyczne z Moskwą. Ambasada Szwajcarii w Tbilisi ma wydział ds. interesów rosyjskich, a ambasada w Moskwie wydział ds. interesów gruzińskich.

Na prośbę agencji TASS oświadczenie MSZ Szwajcarii skomentowała ambasada Rosji w Bernie. Rosyjskie przedstawicielstwo stwierdziło, że według jego wiedzy nie toczą się obecnie żadne rozmowy między Rosją a Szwajcarią w sprawie reprezentowania ukraińskich interesów.

„Jak wcześniej zauważył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, Rosja nie jest gotowa do rozpatrywania propozycji mediacji w negocjacjach z Ukrainą z krajów, które przystąpiły do ​​antyrosyjskich sankcji” – podkreśliła służba prasowa ambasady przypominając, że Szwajcaria przyłączyła się do sankcji UE wobec Rosji i że została wpisana na rosyjską listę „państw nieprzyjaznych”.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua / tass.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz