Korea Północna kontynuowała rozwój programów nuklearnych i rakiet balistycznych w pierwszej połowie 2021 r. z naruszeniem międzynarodowych sankcji i pomimo pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju – podała w piątek agencja Reuters. Medium powołuje się na tajny raport ONZ.

W raporcie napisano, że Pjongjang „nadal poszukuje materiałów i technologii dla programów nuklearnych i balistycznych za granicą” – podaje Reuters. „Pomimo większej troski władz w związku z piętrzącymi się trudnościami gospodarczymi, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna nadal utrzymywała i rozwijała swoje programy jądrowe i balistyczne” – dodano.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Misja Korei Północnej przy ONZ dotychczas nie odpowiedziała na prośbę o komentarz odnośnie raportu ONZ.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Wywiad USA: Korea Północna traktuje dyplomację jako przykrywkę dla rozwoju nuklearnego

Reuters przypomina, że w czerwcu przywódca kraju Kim Dzong Un oświadczył, że kraj stoi w obliczu „napiętej” sytuacji żywnościowej i wiele będzie zależeć od tegorocznych zbiorów.

„Oświadczenia KRLD sugerowały pogłębiający się kryzys humanitarny w tym kraju” – napisali twórcy raportu. „Ponieważ handel został wstrzymany przez blokadę, a zeszłoroczne zbiory poważnie naruszone przez powodzie, obecne perspektywy ludności kraju są złe” – dodali.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Korea Północna testowała „kierowane pociski nowego typu”

Zwrócili uwagę na zaangażowanie Korei Północnej w globalną działalność cybernetyczną oraz współpracę północnokoreańskich naukowców i uniwersytetów z instytutami naukowymi za granicą. Wspomniane działania mają być prowadzone pod kątem możliwości wykorzystania przez Pjongjang tych kontaktów w programach rozwoju broni masowego rażenia.

Korea Północna jest poddawana sankcjom ONZ od 2006 r. w związku z programami jądrowymi i balistycznymi. Rada Bezpieczeństwa stale wzmacnia sankcje, próbując odciąć finansowanie programów – przypomina agencja Reuters.

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz