Wiele francuskich przedsiębiorstw nie płaci podatku CIT. Często jest on też odprowadzany w marginalnej wysokości. Jednocześnie wiele francuskich korporacji otrzymało pomoc państwową większą niż zapłacony przez nie podatek – wynika z raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), który został opublikowany w czwartek. Jako przykład podano m.in. Auchan Polska, który w latach 2015-19 zapłacił podatek CIT w wysokości zaledwie 0,004 proc. przychodów spółki.

W czwartek ZPP opublikował raport pt. “Francuskie firmy w Polsce”. Podkreślono w nim, że wiele francuskich przedsiębiorstw nie płaci w Polsce podatku CIT lub jest on odprowadzany w marginalnej wysokości. “W najbardziej dosadnym przypadku, zapłacony przez jedną z francuskich sieci handlowych podatek CIT stanowi zaledwie 0,004% przychodów spółki” – zaznacza ZPP.  Twórcy raportu zwracają uwagę, że niektóre z francuskich korporacji otrzymały od polskich instytucji państwowych pomoc publiczną o znacznie większej wartości, niż odprowadzony przez te podmioty podatek CIT.

Związek zwraca uwagę, że agresywna optymalizacja podatkowa, generująca lukę CIT powoduje, że obciążenia podatkowe, które pierwotnie miały zostać poniesione przez zagraniczne korporacje – zostają przerzucone na polskich podatników oraz rodzime firmy.

Zobacz także: Wielkie sieci handlowe unikają płacenia podatków

“Jest to sytuacja z naszego punktu widzenia absolutnie niedopuszczalna” – podkreśla Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.  “Francuscy inwestorzy zrobili w Polsce wiele dobrego, ale korzystają z dostępu do dużego rynku i używają naszej infrastruktury jak wszystkie inne podmioty. Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby sponsorował im to polski podatnik” – dodaje.

ZPP podkreśla, że niektóre francuskie przedsiębiorstwa otrzymały w ostatnich latach od polskich instytucji państwowych pomoc publiczną o znacznie większej wartości, niż podatek CIT, który został odprowadzony przez te podmioty. Przykładem może być Orange Polska. Firma zapłaciła w latach 2015-2019 nieco ponad 77 mln zł podatku CIT a uzyskała pomoc publiczną przekraczającą 766 mln zł.

Jako przykład podano także Auchan Polska, który w latach 2015-19 zapłacił podatek CIT w wysokości zaledwie 0,004 proc. przychodów spółki.

Zobacz także: Gradecka: Kogo reprezentuje Gowin i jego partia: Polaków czy zagraniczne sieci handlowe?

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Nasz poprzedni raport ukazujący problemy polskich firm we Francji objawił skalę problemów, z jakimi spotykają się rodzimi przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Francji” – podkreśla Cezary Kaźmierczak. “Nieprawidłowości i protekcjonistyczne działania francuskiej administracji skłoniły nas do zbadania, na jakie otoczenie prawno-biznesowe mogą liczyć francuskie firmy w Polsce. Okazało się, że jest to zupełnie inna rzeczywistość” – dodaje.

Zobacz także: UOKiK nałożył ponad 60 mln kary na Biedronkę. Powód – błędne informacje nt. pochodzenia produktów

zpp.net.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply