Kazachstan nadal inwestuje w zaawansowane technologie. Widać dynamiczny rozwój sektora IT w Kazachstanie. Tamtejszy rząd mocno wspiera rozwój przemysłu maszynowego oraz prestiżowego lotnictwa cywilnego. Wspomniane działania zaowocowały podpisaniem umowy między rosyjskimi Uralskimi Zakładami Lotnictwa Cywilnego oraz państwową spółką – Kazaskim Przemysłem Lotniczym (KAI). Porozumienie przewiduje włączenie firmy do budowy nowego, lekkiego cywilnego samolotu wielozadaniowego Baikałat.

Kazachski Przemysł Lotniczy zajmował się do tej pory produkcją, instalacją, naprawą i sprzedażą wyposażenia do samolotów wojskowych oraz cywilnych. Modernizował też flotę powietrzną. Od 2020 roku zajmował się również produkcją systemów bezzałogowych (UAV) na izraelskiej licencji. Umowa, która została zawarta z Rosjanami, poszerza zakres działalności firmy oraz podnosi jej rangę w przemyśle lotniczym. Porozumienie ma wartość 13,5 mln dolarów. Przewiduje włączenie firmy do budowy nowego, lekkiego cywilnego samolotu wielozadaniowego Baikałat – napisał portal WNP.pl w piątek.

Nowopowstająca spółka Baikal-Engineering będzie zajmowała się jego produkcją. KAI ma w niej 20 proc. udziałów. Samolot ma pojawić się w sprzedaży w 2024 r. Będzie oferowany zarówno na rynku krajowym, jak i państw ościennych. Będzie przeznaczony także na rynki Europy Wschodniej i Afryki.

W Rosji będzie wytwarzana większość jego elementów (m.in. skrzydła). W Kazachstanie ma odbywać się finalny montaż. KAI będzie dodatkowo głównym dostawcą podzespołów i elementów wyposażenia. Zajmie się również dostarczaniem samolotów do odbiorców.

Zobacz także: Chińska ekspansja w Kazachstanie

Zdaniem analityków inwestycja ma dobre perspektywy. Jest też obarczona stosunkowo niskim ryzykiem. Analitycy Eways Aviation podkreślają, że w 2019 r. Kazachstan został światowym liderem pod względem dynamiki wzrostu krajowego rynku lotniczego.

Kazachowie współpracują od kilku lat z Rosyjskim Centralnym Instytutem Aerohydrodynamiki. Celem współpracy jest opracowywanie projektów i prowadzenie badań nad symulatorami lotniczymi i bezzałogowymi pojazdami powietrznymi (UAV’s).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Portal zwraca uwagę, że kazaska firma państwowa Gharysh Sapary zbliża się do podpisania umowy o współpracy z Rosyjskim Centrum Nauk Lotniczych. Umowa ma dotyczyć wspólnych przedsięwzięć w zakresie eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Zobacz także: Prezydent Kazachstanu opowiedział się za możliwością uznania języka rosyjskiego w swoim państwie

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz