Sąd Rejonowy w Warszawie oddalił wniosek o wpis likwidacji i likwidatora Polskiego Radia SA do KRS – przekazał w poniedziałek Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Do sprawy odniósł się minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski poinformował w mediach społecznościowych o decyzji Sądu Rejonowego w Warszawie. “Oddalenie wniosku o wpis likwidacji i likwidatora Polskiego Radia SA.” – przekazał.

“Bezprecedensowy charakter sprawy wymaga poczynienia szerszych rozważań oraz wnikliwej analizy przepisów ustaw szczególnych, orzecznictwa i doktryny” – wskazano w uzasadnieniu decyzji. Jak dodano, “sąd rejestrowy może odmówić dokonania wpisu do rejestru uchwały, w odniesieniu do której ma wątpliwości co do jej zgodności z przepisami prawa”.

“Problematyczną kwestią, przeciwko której opowiadano się w pismach składanych w sprawie niniejszej, była sama możliwość postawienia spółek publicznej radiofonii i telewizji w stan likwidacji w świetle przepisów ustawy o radiofonii i telewizji oraz Konstytucji RP” – napisano w uzasadnieniu.

Od postanowienia sądu przysługuje odwołanie.

Do sprawy odniósł się minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.

W mediach społecznościowych oświadczył, że “wpis referendarza sądowego Karoliny Ilczuk w Krajowym Rejestrze Sądowym, odmawiający ujawnienia otwarcia likwidacji Polskiego Radia S.A., nie wywołuje skutków prawnych powodujących zmianę statusu Spółki i jej władz. Polskie Radio S.A. jest nadal w stanie likwidacji na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Spółki (WZA) z dnia 27 grudnia 2023 roku, na którym Skarb Państwa posiadający 100% akcji w kapitale zakładowym reprezentował zgodnie z prawem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spółka nie posiada ani zarządu ani prezesa, ponieważ w trakcie procesu likwidacji zgodnie z Kodeksem spółek handlowych funkcje zarządcze pełni likwidator. Likwidatorem Spółki jest Pan Paweł Majcher powołany ww. uchwałą WZA”.

Przeczytaj: Sąd rejestrowy nie uznał decyzji Sienkiewicza w sprawie TVP

“Wyjaśniam, że jedynie prawomocny (czyli ostateczny, po wyczerpaniu wszystkich instancji) wyrok sądu gospodarczego unieważniający uchwałę WZA z 27 grudnia 2023 roku mógłby skutecznie zakwestionować legalność rozpoczętego procesu likwidacji Polskiego Radia S.A. w likwidacji oraz powołania likwidatora, który nadal w świetle prawa pełnią swoją funkcję. To samo odnosi się analogicznie do skuteczności powołania przez WZA nowej Rady Nadzorczej Polskiego Radia S.A. w likwidacji (w składzie: Olga Sztejnert-Roszak, Tomasz Kapliński i Jakub Bartosiak)” – dodał.

“Wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym ma charakter deklaratoryjny (…). Wpis w rejestrze nie tworzy prawa lub statusu organów, np. prawa do zasiadania we władzach spółki. Ma jedynie walor informacyjny” – kontynuował minister.

“Istotne jest także to, że z chwilą złożenia przez Polskie Radio S.A. w likwidacji skargi na dzisiejszą czynność referendarza sądowego (wpis w rejestrze), co nastąpi zapewne niezwłocznie, dokonany wpis traci wszelką moc do czasu rozpoznania skargi przez sąd, a w następnej kolejności ewentualnej apelacji przez sąd drugiej instancji” – stwierdził.

Pod koniec grudnia minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz przekazał decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A.

Później poinformował o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Przede wszystkim, co jest najistotniejsze, a czego nie mógł wprost napisać sąd, likwidacja TVP, czy Radia, to lipa pozwalająca na obejście ustaw o uprawnieniach KRRiT lub o mediach narodowych, które to ustawy nadal obowiązują, bez względu co o nich myślimy.
    Czynności pozorne nie powinny wywierać skutków prawnych i to nawet Tusk powinien wiedzieć i powiedzieć o tym swojemu adiutantowi. Nie powinno jedno bezprawie być zwalczane drugim, jeszcze gorszym.