W projekcie tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 nie będzie przepisów ograniczających prawa pracowników – oświadczył w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Odnosił się do informacji podanych w poniedziałek przez “Rzeczpospolitą”, sugerujących, że nowe rozwiązania doprowadzą m.in. do możliwości zwalniania pracowników drogą mailową oraz ograniczania godzin pracy i pensji o 10 proc. Podkreślił, że dopiero w poniedziałek projektem zajmie się Stały Komitet Rady Ministrów.

Rzecznik rządu Piotr Müller wypowiedział się w kwestii projektu “tarczy antykryzysowej 3.0.”, który ma być wkrótce przedstawiony przez rząd. Jak informowaliśmy, dziennik “Rzeczpospolita” (Rz) napisał w poniedziałek, że projekt zapewni pracodawcom uprawnienia do zwalniana pracowników oraz cięcia wynagrodzeń. “Rz” sugerowała, że projekt umożliwi zmniejszanie czasu pracy i wynagrodzeń o 10 proc. oraz pozwoli na zwalnianie pracowników drogą mailową. “Z projektu, jaki już w tym tygodniu może zostać przyjęty przez Sejm, wynika, że na pierwszy ogień do zwolnienia będą mogły pójść osoby z dodatkowymi źródłami przychodów, w tym emeryci, renciści i rentierzy” – napisała “Rz”. Rzecznik rządu oświadczył w poniedziałek, że w finalnym projekcie nie znajdą się przepisy, o których była mowa w mediach – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

“W finalnym projekcie nie będzie zapisów, o których mowa była w mediach; nie będzie przepisów, które będą dotyczyły ograniczania praw pracowników. My jakiekolwiek zmiany w tym zakresie chcemy dyskutować i przyjmować w drodze dialogu, również ze związkami zawodowymi” – podkreślił Müller w rozmowie z PAP.

Dodał, że aktualnie projekt znajduje się w trakcie obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów. Nie został jeszcze przekazany do Rady Ministrów. “Dopiero dzisiaj Komitet Stały powinien przyjąć wersję projektu, która zostanie skierowana pod obrady rządu” – zaznaczył.

Rzecznik zwrócił uwagę, że podczas prac nad projektami wchodzącymi w skład tzw. tarczy antykryzysowej propozycje ze strony poszczególnych resortów, związków zawodowych, czy środowisk pracodawców pojawiają się bardzo często. “Później rolą Komitetu Stałego, a na koniec Rady Ministrów, jest podjęcie ostatecznych decyzji. Podczas tych prac – i w przeszłości i teraz – pojawia się bardzo wiele wykluczających się nawzajem pomysłów” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Te pomysły będą się pojawiały i będą też wśród tych pomysłów takie, które mogą budzić emocje społeczne. Naszą rolą jest to, aby w ramach dialogu pomiędzy poszczególnymi grupami zawodowymi, czy grupami pracodawców i pracowników przyjmować rozwiązania, które z jednej strony będą odpowiadały na wyzwania związane z kryzysem gospodarczym, a z drugiej strony – na wyzwania związane z zachowaniem pewnych praw, które są istotne dla pracowników” – powiedział Müller.

Zobacz także: Rządowa „Tarcza Antykryzysowa” w rzeczywistości trzy razy mniejsza? „To kreatywna księgowość”

pap / msn.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply