Rząd ponownie przedłużył uchodźcom z Ukrainy okres czasowej ochrony

Rząd RP kolejny raz zdecydował się przedłużyć o rok mechanizm ochrony czasowej dla uchodźców wojennych z Ukrainy, uruchomiony decyzją wykonawczą Rady UE z 2022 roku.

W czwartek rząd poinformował o przedłużeniu do marca przyszłego roku mechanizmu ochrony czasowej dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

„Mechanizm ochrony czasowej uruchomiony decyzją wykonawczą Rady UE w marcu 2022 r. początkowo na rok, został ponownie przedłużony na kolejny rok do 4 marca 2025 r. W związku z tym, analogicznemu przedłużeniu ulega również termin obowiązywania wydanych dotychczas zaświadczeń o objęciu ochroną czasową” – czytamy w komunikacie na stronie polskiego rządu. Ważność dotychczasowych przepisów upływała 4 marca 2024 r.

 

Poinformowano zarazem, że osoby posiadające zaświadczenie z Urzędu do Spraw Cudzoziemców o objęciu ochroną czasową z datą ważności do 4 marca 2023 r., 4 września 2023 r. lub 4 marca 2024 r. nie muszą wnioskować o wydanie nowych dokumentów. Będą one ważne przez kolejny rok.

Zobacz: Legalny pobyt Ukraińców w Polsce przedłużony do 2024 roku. Prezydent podpisał ustawę

„(…) cudzoziemcy, którzy dotąd otrzymali zaświadczenia mogą dalej posługiwać się nimi jako dokumentami pobytowymi potwierdzającymi ich status prawny” – zaznaczono.

Z kolei cudzoziemcy, których nie dotyczy specjalna ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, a w myśl przepisów unijnych są wysiedleńcami, mogą korzystać z ochrony czasowej na terytorium Polski. Warunkiem jest uzyskanie stosownego zaświadczenia, wydawanego przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.

Czytaj również: DGP: pracodawcy domagają się przedłużenia uchodźcom z Ukrainy benefitów i ułatwień przy ich zatrudnianiu

Przypomnijmy, że nowelizacja specustawy o pomocy Ukraińcom przedłuża im pobyt w Polsce do 2025 roku, a także m.in. nakłada na nich obowiązek posiadania numeru PESEL i przyznaje możliwość wielokrotnego przekraczania granicy polsko-ukraińskiej.

Unia Europejska jesienią ub. roku zdecydowała o przedłużeniu mechanizmu ochrony czasowej dla uchodźców wojennych z Ukrainy do marca 2025 roku.

Ukraińska agencja Ukrinform podaje, że według wstępnych szacunków w Polsce wciąż żyje około 3-3,5 mln obywateli Ukrainy, z czego około połowa to Ukraińcy, którzy przyjechali po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

gov.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply