Rakieta nośna Proton-M, przenosząca rosyjskie satelity telekomunikacyjne Express-80 i Express-103, została wystrzelona ze stanowiska nr 200 kosmodromu Bajkonur – poinformowała w piątek rosyjska agencja prasowa Tass.

Jak poinformowała w piątek agencja prasowa Tass, rosyjskie satelity telekomunikacyjne Express-80 i Express-103 zostały wystrzelone na rakiecie nośnej Proton-M ze stanowiska nr 200 kosmodromu Bajkonur.

Zobacz też: Kosmodrom Bajkonur: udane wystrzelenie rakiety Sojuz 2.1a

Start rakiety był transmitowany na stronie internetowej rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.

Satelity Express-80 i Express-103, zbudowane dla Russian Satellite Communications Company, są oparte na znormalizowanej platformie średniej klasy Express-1000 opracowanej przez Reshetnev Information Satellite Systems Company.

Zobacz też: Chiny wysłały sondę badawczą na Marsa [+VIDEO]

Satelity są przeznaczone do świadczenia usług łączności stacjonarnej i komórkowej, telewizji cyfrowej, sygnału radiowego oraz szybkiego dostępu do Internetu, a także do transmisji na terytorium Rosji i Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). Satelity będą miały aktywną żywotność 15 lat. Rosyjska firma łączności satelitarnej poinformowała wcześniej, że satelity mają zostać uruchomione w styczniu lub lutym 2021 roku.

Źródło z branży kosmicznej poinformowało w środę TASS, że start rakiety został opóźniony ze względu na problemy z urządzeniem firmy MOKB Mars (część cywilnego koncernu jądrowego Rosatom) odpowiedzialnej za bezpieczną pracę silnika Briz-M. Roscosmos nie skomentował informacji. TASS nie mógł również uzyskać oficjalnego komentarza od MOKB Mars.

Zobacz też: Rozpoczęto prace nad polską wielostopniową rakietą

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply