Japonia postawiła w poniedziałek w stan gotowości obronę przeciwrakietową i ostrzegła, że ​​zestrzeli każdy pocisk zagrażający jej terytorium. To reakcja na zapowiedzi Korei Północnej dotyczące wyniesienia na orbitę północnokoreańskiego satelity, co ma nastąpić między 31 maja a 11 czerwca.

Korea Północna poinformowała o zakończeniu fazy testów swojego pierwszego, wojskowego satelity szpiegowskiego, a przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zatwierdził przygotowania do wystrzelenia rakiety, która ma wynieść satelitę na orbitę Ziemi.

Analitycy twierdzą, że umieszczenie satelity na orbicie zwiększy możliwości precyzyjnego atakowania celów przez Koreę Północną w przypadku wojny – zwraca uwagę agencja Reuters.

“Podejmiemy działania w celu zniszczenia wszystkich pocisków balistycznych i innych pocisków, które spadłyby na nasze terytorium” – oświadczył w poniedziałek japoński resort obrony.

Ministerstwo poinformowało, że do strącania północnokoreańskich rakiet zamierza wykorzystać wyrzutnie SM-3 lub PAC-3 Patriot.

Przeczytaj: USA, Korea Płd. i Japonia przeprowadziły morskie ćwiczenia obrony przeciwlotniczej

Premier Japonii Fumio Kishida oświadczył, że wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną byłoby poważnym naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiających jej działalność nuklearną i rakietową.

Korea Południowa dołączyła do Japonii, wzywając Koreę Północną do rezygnacji z planowanego wystrzelenia satelity.

Zobacz także: Reuters: Japonia i Korea Południowa połączą systemy radarowe, aby śledzić pociski z Korei Północnej

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply