Rosja dostarczy do Mjanmy partię artyleryjskich systemów obrony powietrznej Pancyr-S1, bezzałogowych statków powietrznych Orlan-10E i radary – poinformowała w piątek agencja prasowa Tass.

Jak poinformowała agencja prasowa Tass, Rosjanie dostarczą Mjanmie (kiedyś Birmie) partię artyleryjskich systemów obrony powietrznej Pancyr-S1, bezzałogowych statków powietrznych Orlan-10E i radary.

Porozumienie zostało podpisane podczas ceremonii, w której uczestniczyli przebywający z oficjalną wizytą w Mjanmie minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oraz głównodowodzący sił zbrojnych Mjanmy Min Aung Hlaing. Wiceminister obrony Rosji Aleksander Fomin podpisał porozumienie w imieniu Rosji.

Od 2001 roku tworzona jest baza prawno-regulacyjna dla efektywnej i wzajemnie korzystnej współpracy wojskowo-technicznej, która stale się rozwija. Rosja dostarczyła Birmie 30 samolotów MiG-29, dwanaście odrzutowców bojowych Jak-130, dziesięć śmigłowców Mi-24 i Mi-35P, osiem systemów przeciwlotniczych Peczora-2M, a także radary, pojazdy opancerzone i elementy artylerii. Podpisano kontrakt na dostawę sześciu samolotów Su-30SME. Niektóre zostały już dostarczone.

Sprzęt wojskowy przechodzi naprawy i konserwację we wspólnym centrum specjalnym Mjanmy dla wszystkich rodzajów sprzętu, zarówno samolotów, jak i pojazdów opancerzonych.

Współpraca dwustronna rozwijała się intensywnie w ciągu ostatnich pięciu lat. Delegacje Mjanmy regularnie uczestniczą w międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych i szkoleniach bojowych. W zeszłym roku kontyngent Mjanmy wziął udział w ćwiczeniach Kaukaz-2020. Ponadto w 2018 roku zawarto porozumienie międzyrządowe w sprawie prostszych procedur dla rosyjskich okrętów wojennych odwiedzających porty Mjanmy.

“Dowództwo sił zbrojnych Mjanmy wykazało zainteresowanie innymi zaawansowanymi systemami uzbrojenia produkcji rosyjskiej” – czytamy w komunikacie.

Zobacz też: Systemy Pancyr-S1 i S-400 ćwiczyły nad Morzem Bałtyckim

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, Rosjanie będą dalej modernizować systemy Pancyr-S1. Najważniejsze dla producenta jest poprawa zdolności przeciwrakietowej systemów. Obecne warianty Pancyrów mają być skuteczne zarówno wobec dużych, jak i małych bezzałogowych statków powietrznych. Mimo zapewnień projektantów system nie sprawdza się w Libii w starciu z tureckimi dronami.

Pancyr-S1 przeszedł przynajmniej trzy duże ulepszenia. W 2008 roku, Biuro Projektowania Instrumentów z Tuły, zaprezentowało podstawowe podwozie Pancyra-S1 oparte na samochodzie ciężarowym Kamaz-6560 z obrotowym radarem wyszukiwania. Do 2015 roku pakiet czujników został zaktualizowany, otrzymał piramidalny radar z dwoma nachylonymi tablicami. Dlatego obszar skanowania systemu został podwojony.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W połowie 2020 roku informowaliśmy, że syryjska administracja wojskowa przekazała Rosjanom, że radar używany w systemach S-300 i Pancyr-S okazał się niezdolny do wykrywania i zestrzeliwania izraelskich pocisków przy wielu okazjach. Agencja Sina News poinformowała, że syryjska armia całkowicie porzuciła rosyjskie systemy rakietowe Pancyr-S z powodu słabej skuteczności przeciwko izraelskim atakom.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply