Według szefa Pentagonu, Lloyda Austina, „wiele krajów”, w tym Polska i Kanada, zdecydowało się przekazać Ukrainie kolejne systemy artyleryjskie. Słowacja zapowiedziała wysłanie śmigłowców bojowych i rakiet.

Sekretarz obrony USA, Lloyd Austin podczas swojego wystąpienia po spotkaniu w formacie Rammstein-3 w Brukseli mówił m.in. o nowej transzy broni i amunicji dla Ukrainy na łączną wartość 1 mld dol., ogłoszonej w środę przez prezydenta USA, Joe Bidena. Zaznaczył, że również sojusznicy i partnerzy Stanów Zjednoczonych wygłosili „pewne znaczące oświadczenia” w sprawie pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Austin najpierw podziękował Niemcom, „który ogłosiły dziś, że dostarczą na Ukrainę trzy wieloprowdnicowe wyrzutnie rakietowe wraz z kierowanymi pociskami kierowanymi do nich”.

– Pracujemy ramię w ramię zarówno z Wielką Brytanią, a teraz z Niemcami, rozwijając zdolności Ukrainy w zakresie artylerii dalekiego zasięgu – powiedział szef Pentagonu. Dodał, że opiera się to na wcześniejszej decyzji USA o przekazaniu Ukraińcom systemów HIMARS.

Ponadto, Austin powiedział, że Słowacy przekażą Ukraińcom swoje poradzieckie śmigłowce bojowe wraz z pociskami rakietowymi.

– Chciałbym też podziękować Słowacji, która ogłosiła znaczącą donację w postaci śmigłowców z serii Mi oraz pilnie potrzebnej amunicji rakietowej – powiedział. Nie sprecyzował jednak, o jakie konkretnie maszyny chodzi ani ile miałoby zostać przekazanych.

Szef Pentagonu powiedział też, że „wiele krajów”, w tym Polska, przekazuje na Ukrainę systemy artyleryjskie.

Omówiliśmy też ważne, nowe darowizny artylerii od wielu krajów, w tym Kanady, Polski i Niderlandów – oświadczył. – To są kluczowe inwestycje w zdolności Ukrainy w zakresie artylerii dalekiego zasięgu, które będą bardzo ważne, by Ukraina mogła odeprzeć atak Rosji w Donbasie – dodał.

Czytaj także: Rosja „skrajnie zaniepokojona” zapowiedziami USA dot. wysłania Ukrainie kolejnych systemów HIMARS

Austin podziękował też wszystkim państwom, które pomagają Ukrainie się bronić, „nawet gdy wojna się zmienia i najpilniejsze potrzeby Ukrainy dalej ewoluują”.

Przypomnijmy, że Pentagon przedstawił listę uzbrojenia, jakie ma zostać wysłane na Ukrainę w ramach zapowiedzianej przez Joe Bidena nowej transzy pomocy. Będzie to 18 kolejnych haubic kaliber 155 mm i 36 tys. sztuk amunicji do nich wraz z pojazdami taktycznymi do ich transportu, dwie wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych ziemia-woda typu Harpoon, dodatkowe rakiety dla czterech precyzyjnych systemów rakietowych Himars, które Ukraina ma wkrótce rozmieścić na polu walki. Ponadto, wysłane zostaną też m.in. radiostacje i noktowizory.

Prezydent Andrzej Duda przyznał w zeszłym tygodniu, że Polska przekazała Ukrainie ponad 240 swoich czołgów i ponad 100 jednostek sprzętu wojskowego i uzbrojenia. Prezydent twierdził, że łączna wartość przekazanej Ukrainie broni to 2 mld dol.

Defense.gov / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply