Rosyjske ministerstwo chce, by cudzoziemcy, w tym migranci zarobkowi, czy bezpaństwowcy będą mogli kupić karty SIM od rosyjskich operatorów telekomunikacyjnych tylko pod warunkiem zebrania danych biometrycznych.

Przybywający cudzoziemcy będą mogli kupić karty SIM tylko pod warunkiem zarejestrowania się w cyfrowym portalu Gosusługi poprzez pobranie przez operatora danych biometrycznych podczas osobistej wizyty w salonie ich sprzedaży. Takie zapisy zawiera projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego Łączności i Masowej Komunikacji, podał poartal Gazeta.ru.

Jak wynika z dokumentu, takie wymagania nie będą dotyczyły dyplomatów, przedstawicieli organizacji międzynarodowych i uchodźców.

Projekt ustawy trafił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Federalnej Służby Bezpieczeństwa, Roskomnadzoru, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Federalnej Służby Antymonopolowej i Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego. Intytucje te mają przesłać swoje opinie i wnioski do 15 kwietnia.

To kolejne zaostrzenie przepisów wobec imigrantów. Od schyłku 2021 r. cudzoziemcy przybywających na terytorium Federacji Rosyjskiej, w tym w celu podjęcia pracy są zobowiązani do zdawania odcisków palców.

W środę Duma Państwowa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy mającej na celu walkę z wykorzystywaniem przez migrantów fałszywych małżeństw do nielegalnego uzyskania zezwolenia na pobyt w Rosji w ramach procedury uproszczonej.

Posunięcia taki następują po krwawych zamach terrorystycznych w podmoskiewskim centrum koncertowym Crocus City Hall. Grupa terrorystów wtargnęła 22 marca do centrum i zaczęła strzelać do znajdujących się w nim, na następnie podpaliła budynek. W masakrze zginęło 145 osób, a ponad 550 zostało rannych. Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) wzięli na siebie odpowiedzialność za zamach. Jego wykonawcami byli przebywający w Rosji imigranci z Tadżykistanu.

gazeta.ru/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply