Szwedzki sąd aresztował we wtorek na dwa tygodnie 17-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Yassin Z. jest oskarżony o “ukrywanie przestępstwa”. Nastolatek posiada szwedzkie obywatelstwo, ale ma imigranckie pochodzenie.

Sprawa ma związek z ubiegłotygodniowym morderstwem 39-letniego Polaka. Jak relacjonuje PAP, Yassin Z. z długimi kręconymi włosami wszedł na salę ubrany w koszulkę i spodnie dresowe. Nastolatek miał nie wykazywać żadnych emocji. Przekazał za pośrednictwem obrońcy, że “zaprzecza popełnieniu przestępstwa”. Reszta posiedzenia była niejawna.

Decyzja o dwutygodniowym areszcie została podjęta przez sąd rejonowy w Huddinge pod Sztokholmem. Ma związek z zarzutem “ukrywania przestępstwa”.

Ten sam sąd podejmie we wtorek decyzję w sprawie aresztu dla 18-latka w związku z morderstwem mężczyzny polskiego pochodzenia. Obaj nastolatkowie zostali zatrzymani przez policję w sobotę i tymczasowo umieszczeni w areszcie przez prokuraturę. Mają szwedzkie obywatelstwo, lecz pochodzą z innych krajów. Yassin to imię pochodzenia arabskiego.

W ubiegłym tygodniu w sztokholmskiej dzielnicy Skärholmen 39-letni Polak został śmiertelnie postrzelony w głowę po tym, jak zwrócił uwagę grupie młodzieży.

Mężczyzna wraz ze swoim 12-letnim synem jechali na rowerach na basen w dzielnicy Skärholmen. Kiedy jechali przez tunel pod wiaduktem, spotkali grupę kilku nastolatków. Ze względu na ich zachowanie zwrócił im uwagę. Doszło między nimi do wymiany zdań. Wówczas w kierunku Polaka padł strzał. Zginął na oczach swojego syna, trafiony w głowę.

Zdarzenie miało miejsce w kontekście gwałtownego wzrostu przemocy w szwedzkich miastach w ostatnich latach. Przyczyną są działania gangów – głównie imigranckiego pochodzenia.

Według statystyk, w 2022 roku w całej Szwecji miało miejsce 391 strzelanin, w których zginęły 62 osoby. Rok wcześniej w wyniku użycia broni zginęło 45 osób. Ponadto, w przypadku Skärholmen była to już trzecia strzelanina w ciągu niespełna półtora miesiąca. Na początku marca w pobliżu miejsca, gdzie zamordowano Janickiego, zastrzelono mężczyznę. Dwa tygodnie później 25-latek trafił do szpitala po postrzeleniu, do którego doszło w rejonie okolicznego przedszkola.

Przeczytaj: BBC: przemoc ze strony gangów rozprzestrzenia się, rujnując wizerunek Szwecji

Czytaj także: Szwecja: coraz młodsze dzieci pojawiają się z bronią w ręku na ulicach

Zobacz: Fala przemocy w Szwecji. “Naszą politykę migracyjną cechowała naiwność”

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply