Litwa: Na granicy z Białorusią powstanie ogrodzenie o długości 500 kilometrów

Szef resortu spraw wewnętrznych Litwy zapowiedział, że do września przyszłego roku na granicy z Białorusią powstanie płot o długości ponad 500 kilometrów. Ogrodzenie ma chronić przed napływem nielegalnych imigrantów z Białorusi. Koszt budowy wyniesie około 152 mln euro.

Władze Litwy planują wybudować na granicy z Białorusią ponad 500-kilometrowej długości płot. Ogrodzenie będzie miało co najmniej cztery metry wysokości. Na szczycie zamocowany zostanie drut kolczasty typu concertina. Także przedpole bariery zostanie zabezpieczone drutem. Koszt konstrukcji wyniesie ok. 152 mln euro – podał portal Baltic Times w niedzielę.

Specjalna komisja zajmie się nadzorem nad budową. Będzie złożona z członków rządu, komendanta głównego Straży Granicznej, szefa Państwowego Inspektoratu Planowania Przestrzennego i Budownictwa, a także firmy, która zajmie się realizacją projektu.

Projekt rządu będzie omawiany w czasie poniedziałkowego posiedzenia. Inicjatywa będzie miała priorytetowy charakter.

Projekt uchwały nie wymienia firmy, która będzie realizowała prace budowlane, ale premier Ingrida Simonyte zapowiedziała, że ​​prawdopodobnie zrobi to przedsiębiorstwo państwowej grupy energetycznej EPSo-G.

Litwa zdecydowała się na budowę fizycznej bariery na granicy z Białorusią w obliczu gwałtownego wzrostu nielegalnej migracji przez sąsiedni kraj w ostatnich miesiącach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W tym roku ponad 4100 nielegalnych migrantów przedostało się nielegalnie na Litwę z Białorusi. Dla porównania w całym ubiegłym roku było to 81 osób.

Zobacz także: Białoruscy żołnierze nielegalnie przekroczyli litewską granicę i wypchnęli imigrantów z Iraku

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie Grecja zainstalowała 40-kilometrowe ogrodzenie i system nadzoru na swojej granicy z Turcją w związku z napływem imigrantów z Afganistanu. Nastąpiło to po przejęciu przez talibów władzy w Afganistanie.

baltictimes.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply