We wtorek po południu litewska straż graniczna poinformowała, że 12 białoruskich żołnierzy przekroczyło nielegalnie granicę, wypychając za nią 35 imigrantów z Iraku. Opuścili terytorium Litwy po kilku minutach.

Żołnierze wycofali się, gdy litewscy strażnicy graniczni powiedzieli im kilkakrotnie, że przekroczyli nielegalnie granicę – poinformował Rokas Pukinskas, rzecznik służb ochrony pogranicza. Litewskie MSZ zadeklarowało, że patrole graniczne zostaną wzmocnione – podał PAP.

Białoruscy żołnierze przepchnęli przez granicę grupę 35 irackich migrantów. Do incydentu doszło w pobliżu wsi Dieveniskes – informuje agencja Reuters.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że litewskie ministerstwo spraw wewnętrznych opublikowało na początku sierpnia nagranie mające pokazywać, jak białoruscy pogranicznicy eskortują nielegalnych imigrantów do granicy z Litwą.

Przeczytaj: Bruksela wezwała przedstawiciela Białorusi ws. napływu migrantów na Litwę

W ostatnich dwóch miesiącach na Litwie lawinowo wzrosła liczba migrantów przekraczających nielegalnie granicę od strony Białorusi. Od początku roku zatrzymano na białorusko-litewskiej granicy już łącznie 4 124 nielegalnych migrantów – to ponad 50 razy więcej niż w ciągu całego 2020 roku (tylko w lipcu zatrzymano ponad 2,6 tys. osób) – informuje Reuters. To głównie obywatele Iraku. Przybywają oni na Białoruś legalnie, a następnie przekraczają już nielegalnie granicę z Litwą, by dostać się do Unii Europejskiej. Litewscy politycy oskarżają Białoruś, że dzieje się to przy biernej postawie jej służb bezpieczeństwa lub wręcz przy ich pomocy. Na polsko-białoruskiej granicy obserwowane jest podobne zjawisko.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na kanale tvPodkarpacie.pl opublikowano w poniedziałek nagranie, które pokazuje jak polska Straż Graniczna blokuje nielegalnych imigrantów, którzy usiłują przekroczyć polsko-białoruską granicę. W tle zostali ukazani białoruscy pogranicznicy, którzy nakłaniają ich do przedostania się na terytorium RP.

pap / reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz