Niemcy nie chcą ośrodków dla migrantów w swoim sąsiedztwie – zwraca uwagę portal Deutsche Welle. Obawiają się “awantur, hałasu, śmieci i ogólnego braku bezpieczeństwa”.

Protesty przeciwko kwaterowaniu migrantów odbywają się na terenie całych Niemiec. Mieszkańcy prestiżowej dzielnicy w Bielefeld zmusili władze do zamknięcia ośrodka – informował w czwartek portal Deutsche Welle.

W mieście Bielefeld przebywa około kilkaset osób ubiegających się o azyl w Niemczech. W sierpniu br. zawiązała się tam inicjatywa, która wysłała list do władz obwodowych. Domagano się zlikwidowania ośrodka dla migrantów. Sygnatariusze wśród licznych argumentów podali awantury, hałas, śmieci i ogólny brak bezpieczeństwa. “Niestosowne zachowanie niektórych osób ubiegających się o azyl doprowadziło do ogromnego pogorszenia jakości życia w tej niegdyś idyllicznej okolicy” – napisano w liście.

Inicjatywa odniosła skutek. Do końca stycznia 2024 r. ośrodek zostanie zamknięty. Podobne protesty odbywają się na terenie całych Niemiec – zwraca uwagę DW.

Tymczasem Hans-Eckhard Sommer, szef Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców w piśmie wysłanym do szefowej MSW Niemiec Nancy Faeser określa sytuację jako “dramatyczną”. Ocenia, że do końca roku liczba złożonych wniosków na terenie Niemiec może sięgnąć 350 tysięcy.

Do Berlina przybywa codziennie około 200 cudzoziemców, a w niewielkim przygranicznym Eisenhüttenstadt w Brandenburgii jest to dziennie ok. stu osób. W ośrodkach recepcyjnych, jak ten na dawnym lotnisku Tegel w Berlinie, migranci powinni przebywać jedynie przez krótki czas, a potem trafić do kwater w mieście, lecz mieszkań brakuje. Niektórzy azylanci utknęli tu ponad rok temu.

Media zwracają uwagę, że w całym kraju wielu burmistrzów i inne organy samorządowe nie wiedzą już, gdzie mają zakwaterować cudzoziemców.

Zobacz także: Wysoki socjal zachętą dla imigrantów – niemieckie media krytykują świadczenia dla cudzoziemców

Na początku listopada kanclerz Niemiec Olaf Scholz odbył spotkanie z premierami niemieckich landów. Po wielogodzinnych negocjacjach osiągnięto porozumienie, które przewiduje między innymi ograniczenie świadczeń dla migrantów, karty płatnicze zamiast pieniędzy, obowiązek pracy, więcej deportacji.

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply