Podstawą stałego korpusu Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej będzie ok. 3000 pracowników Frontexu, którzy będą pracować jako umundurowani strażnicy graniczni Unii Europejskiej. Kolejnych 7000 funkcjonariuszy granicznych będzie oddelegowanych z państw członkowskich na okres do czterech lat – mówi w rozmowie z infosecurity24.pl Krzysztof Borowski, rzecznik prasowy Frontexu.

Jak informowaliśmy na początku czerwca, do stałego korpusu Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej zrekrutowano już 256 kandydatów z 21 państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy rozpoczęli szkolenie online w połowie czerwca. Potrwa ono 3 miesiące. We wrześniu zacznie się część praktyczna i odbędzie się w jednym z ośrodków szkoleniowych na terenie Unii Europejskiej.

Zarobki funkcjonariuszy nowej służby będą różnić się w zależności od rodzaju kontraktu, doświadczenia oraz kwalifikacji. Pensja podstawowa może się wahać od mniej więcej 8 700 zł do 14 600 zł. Te dane są jawne, można je znaleźć na naszej stronie internetowej. Do tego dochodzą różne dodatki, na przykład na dzieci, rodzinę, przeniesienie się do Polski. Więc tak naprawdę ta suma będzie wyższa – informuje rzecznik Frontexu.

Stała służba Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej ma liczyć około 3000 pracowników Frontexu, którzy będą pracować jako umundurowani strażnicy graniczni Unii Europejskiej oraz kolejnych 7000 funkcjonariuszy granicznych będzie oddelegowanych z państw członkowskich na okres do czterech lat.

Stały korpus pracuje obecnie nad opracowaniem puli własnego sprzętu, który będzie do dyspozycji funkcjonariuszy stałej służby. Jednak zakupy w tej materii uzależnione są od tego jaki kształt przyjmie unijny budżet na najbliższe siedem lat.

Funkcjonariusze Frontexu nadal będą mogli korzystać ze sprzętu państw członkowskich na podobnych zasadach co teraz, a także nosić ze sobą broń służbową, co też nie jest żadną nowością.

Nie jest jeszcze wiadome jakim budżetem będzie dysponował korpus. Trudno w tej chwili mówić o konkretnych liczbach, ponieważ negocjacje dotyczące wcześniej wspomnianych wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 nadal trwają. Z powodów politycznych przewidywane są cięcia budżetowe o około 40-50 proc. Jest to niepokojące. Elementem strategicznym dla agencji, jest nie tylko zatrudnienie funkcjonariuszy stałej służby, ale także zakup niezbędnego wyposażenia technicznego – mówi Borowski.

Główną zaletą stałego korpusu ma być możliwość szybkiej reakcji na zagrożenia. Na przykład, w marcu wysłaliśmy 100 dodatkowych funkcjonariuszy na Grecką granicę lądową. To nie byli jeszcze pracownicy Frontexu, tylko funkcjonariusze z krajów członkowskich. Zajęło nam to 2 tygodnie. W przyszłym roku będziemy w stanie zareagować w ciągu kilku dni a nawet godzin. Podobnie z krajami potrzebującymi pomocy na granicy z powodu COVID – przekonuje rzecznik Frontexu.

Kraje członkowskie UE, na terytorium których będą prowadzone operacje, będą sprawowały dowództwo taktyczne. Hierarchia stałej służby ma zapewnić “zgodność instrukcji wydanych przez władze krajowe z planem operacyjnym”.

O stanowisko funkcjonariusza stałej służby mogą ubiegać się osoby, które ukończyły studia policyjne lub mają doświadczenie w wojsku, straży granicznej bądź policji. Wymagana jest znajomość j. angielskiego na poziomie B2. Kolejna rekrutacja planowana jest na jesień tego roku.

Kresy.pl / infosecurity24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply