Do stałego korpusu Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej już niebawem wstąpi 256 kandydatów pochodzących z 21 państw członkowskich Unii Europejskiej – poinformował Frontex.

Niemal wszyscy wytypowani kandydaci zdecydowali się na dołączenie do pierwszej umundurowanej służby porządkowej Unii Europejskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Frontex ostrzega: kolejna fala migrantów niedługo nadciągnie nad granicę grecko-turecką

Aż 94 proc. kanydatów, którzy otrzymali oferty pracy w stałym korpusie, zdecydowało się na wstąpienie w jego szeregi.

Rekruci rozpoczną szkolenie online w połowie czerwca, a program treningu fizycznego mają odbyć jeszcze w tym roku.

Jak zapewnia Frontex, taka forma kształcenia zapewni oficerom „umiejętności niezbędne do współpracy w danym obszarze operacyjnym, w pełni zgodne z obowiązującym prawem UE i normami etycznymi”.

Reakcja kandydatów, którzy szybko przyjęli oferty pracy, pokazuje, jak bardzo chcą zostać pierwszymi, którzy dołączą do Frontexu jako członkowie Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej – powiedział Fabrice Leggeri, dyrektor wykonawczy Frontexu.

Leggeri podkreślił, że nieoczekiwane sytuacje kryzysowe, z którymi wszyscy mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach, takie jak COVID-19 i sytuacja na granicach Grecji, „tylko podkreślają fakt, że Europa potrzebuje Frontexu i stałego korpusu do zapewnienia skoordynowanej, jednolitej pomocy państwom członkowskim UE na ich granice zewnętrzne”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Frontex: 97% imigrantów na Bałkanach w 2019 r. było mężczyznami

Nowi rekruci będą stanowić podstawę stałego korpusu Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, w skład którego wejdą także mundurowi krajowych straży granicznych i innych organów ścigania.

Stały korpus „w dowolnym momencie będzie mógł wspierać państwa członkowskie stojące przed wyzwaniami na ich granicach zewnętrznych”.

Frontex otrzymał 7500 wniosków od kandydatów zainteresowanych służbą w stałym korpusie. Agencja kontynuuję procedurę selekcji dla innych kandydatów, którym jeszcze w tym roku, po zakończeniu wszystkich etapów rekrutacji, zakładających m.in. rozmowę kwalifikacyjną, egzamin z języka angielskiego i test umiejętności fizycznych, może zostać zaoferowane stanowisko w stałym korpusie.

Osoby, które zostaną wybrane, zanim podejmą działania operacyjne, przejdą sześciomiesięczne szkolenie.

Kresy.pl / frontex.europa.eu
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz