Frontex ostrzega: Kolejna fala migrantów niebawem nadciągnie na granicę grecko-turecką

Europejska agencja graniczna Frontex ostrzega, że ​​gdy Ankara zniesie ograniczenia dotyczące koronawirusa, nadejdzie nowa fala imigrantów, którzy będą chcieli przekroczyć granicę grecko-turecką, by dostać się do Unii Europejskiej.

Niemiecka gazeta „Die Welt” dotarła do wewnętrznego raportu Frontexu, który ostrzega, że gdy Ankara zniesie obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa, nadejdzie nowa fala imigrantów, którzy będą chcieli przekroczyć granicę grecko-turecką, by dostać się do Unii Europejskiej. Raport, o którym gazeta poinformowała w piątek, został sporządzony 5 maja.

Według dokumentu Frontexu, złagodzenie restrykcji w tureckich prowincjach Canakkale, Stambule i Izmirze spowoduje kolejną falę migrantów, którzy będą chcieli przekroczyć granicę grecko-turecką.

„Ograniczenia dotyczące Covid-19 zostały stopniowo zniesione w większości prowincji w okolicy Morza Egejskiego, ale jeszcze nie w Canakkale, Stambule i Izmirze. Jeśli przywrócona zostanie swoboda przemieszczania się na tych obszarach, można oczekiwać masowego przemieszczania się migrantów w kierunku granicy grecko-tureckiej” – „Die Welt” cytuje treść raportu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W raporcie podkreślono także, że 262 dodatkowych funkcjonariuszy policji z innych regionów Grecji zostało niedawno wysłanych do przygranicznego obszaru w pobliżu rzeki Evros.

„Planowane rozmieszczenie kolejnych 400 nowo wyszkolonych policjantów w rejonie Evros – zapowiadane na początku 2020 roku przez greckie władze – zostało przełożone z powodu kryzysu w Covid 19” – podkreślono w dokumencie.

Opisywana sytuacja może skutkować pogłębieniem kryzysu migracyjnego, który rozpoczął się na przełomie lutego i marca 2020 roku, gdy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zachęcił migrantów do przekraczania granic Unii Europejskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Frontex to Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Jej celem jest pomoc państwom członkowskim UE i państwom stowarzyszonym w ramach Schengen w ochronie granic zewnętrznych unijnej przestrzeni swobodnego przepływu osób. Jako Agencja UE Frontex jest finansowany z budżetu UE i z wkładów państw stowarzyszonych w ramach Schengen.

welt.de / frontex.europa.eu / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz