Republika Serbska (podmiot w ramach Bośni i Hercegowiny) jest gotowa zapłacić za rosyjski gaz w rublach, powiedział szef przedstawicielstwa w Rosji Dusko Perovic w rozmowie z RIA Novosti.

W poniedziałkowej rozmowie z RIA Novosti, Dusko Perovic poinformował, że Republika Serbska (podmiot w ramach Bośni i Hercegowiny) jest gotowa zapłacić za rosyjski gaz w rublach.

„Gazprom co roku przedłuża główny kontrakt, więc dostajemy cenę – właściwie cenę rynkową, ale według starej formuły. Jesteśmy gotowi zapłacić w rublach. To jest kwestia techniczna. Oczywiście dzisiaj doświadczamy trudności z płatnościami, ponieważ przelewy za pośrednictwem banków są opóźnione” – powiedział.

Według Perovicia Rada Ministrów Bośni i Hercegowiny zgodziła się na rozpoczęcie negocjacji w sprawie budowy gazociągu do dostaw rosyjskiego gazu. Planowane jest połączenie go z serbskim systemem przesyłowym gazu. Projekt jest teraz w fazie przygotowań.

Średnie roczne zużycie gazu w republice, według Ministerstwa Energii, wynosi około 50 milionów metrów sześciennych rocznie.

Przypomnijmy, przywódca bośniackich Serbów Milorad Dodik powiedział w kwietniu, że poważnie rozważa ogłoszenie niepodległości autonomicznej Republiki Serbskiej od reszty Bośni, chyba że spór dotyczący prawa własności zostanie rozwiązany. „Rozważamy najpoważniej podjęcie decyzji o ogłoszeniu niepodległości i secesji Republiki Serbskiej, chyba że kwestia własności zostanie rozwiązana” – powiedział Dodik.

Zgodnie z konstytucją parlament narodowy musi przyjąć ustawę majątkową, która obowiązywałaby w całej Bośni, ale Dodik, który jest prezydentem Republiki Serbskiej, mówi, że pozbawia to serbski region w Bośni prawa do ziemi, rzek i lasów.

Serbia, sojusznik bośniackich Serbów, uważa porozumienie pokojowe, które zakończyło wojnę w Bośni, za kluczowe dla funkcjonowania kraju, powiedział prezydent Serbii Aleksandar Vucić na wspólnej konferencji prasowej z Dodikiem.

„Zawsze będziemy wspierać wszystko, na co zgodzą się wszystkie trzy konstytutywne narody” – powiedział Vučić, odnosząc się do bośniackich prawosławnych Serbów, katolickich Chorwatów i muzułmańskich Bośniaków.

„Myślę, że prezydent bardzo dobrze zrozumiał nasze przesłanie i że Serbia, jako gwarant porozumienia pokojowego z Dayton, musi wziąć pod uwagę wszystkie szczegóły, które są ważne dla zachowania tego porozumienia” – powiedział Dodik.

Kresy.pl/Ria Novosti

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply