Lider bośniackich Serbów rozważa ogłoszenie niepodległości

Przywódca bośniackich Serbów Milorad Dodik powiedział w piątek, że poważnie rozważa ogłoszenie niepodległości autonomicznej Republiki Serbskiej od reszty Bośni, chyba że spór dotyczący prawa własności zostanie rozwiązany.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, przywódca bośniackich Serbów Milorad Dodik powiedział w piątek, że poważnie rozważa ogłoszenie niepodległości autonomicznej Republiki Serbskiej od reszty Bośni, chyba że spór dotyczący prawa własności zostanie rozwiązany.

„Rozważamy najpoważniej podjęcie decyzji o ogłoszeniu niepodległości i secesji Republiki Serbskiej, chyba że kwestia własności zostanie rozwiązana” – powiedział Dodik.

Zgodnie z konstytucją parlament narodowy musi przyjąć ustawę majątkową, która obowiązywałaby w całej Bośni, ale Dodik, który jest prezydentem Republiki Serbskiej, mówi, że pozbawia to serbski region w Bośni prawa do ziemi, rzek i lasów.

Serbia, sojusznik bośniackich Serbów, uważa porozumienie pokojowe, które zakończyło wojnę w Bośni, za kluczowe dla funkcjonowania kraju, powiedział prezydent Serbii Aleksandar Vucić na wspólnej konferencji prasowej z Dodikiem.

„Zawsze będziemy wspierać wszystko, na co zgodzą się wszystkie trzy konstytutywne narody” – powiedział Vučić, odnosząc się do bośniackich prawosławnych Serbów, katolickich Chorwatów i muzułmańskich Bośniaków.

„Myślę, że prezydent bardzo dobrze zrozumiał nasze przesłanie i że Serbia, jako gwarant porozumienia pokojowego z Dayton, musi wziąć pod uwagę wszystkie szczegóły, które są ważne dla zachowania tego porozumienia” – powiedział Dodik.

Zobacz też: Lider bośniackich Serbów odznaczył Putina za “szczególny patriotyzm”

W ciągu 25 lat sprawowania władzy jako prezydent lub premier regionu Dodik działał na rzecz wzmocnienia autonomii regionu serbskiego. Jego regionalny parlament w grudniu przyjął po raz drugi ustawę o nieruchomościach, która ogłasza Republikę Serbską jedynym właścicielem rzek, lasów i gruntów rolnych na swoim terytorium.

Najwyższy sąd Bośni dwukrotnie uchylił ustawę. Eksperci prawni twierdzą, że problemem nie jest prawo, ale fakt, że region nie ma uprawnień do uchwalenia prawa, które musi zostać przyjęte przez parlament narodowy.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply