Niemiecka grupa Rheinmetall AG podpisała umowę z rządem węgierskim na produkcję czołgu KF51 Pantera na Węgrzech.

W piątek, 15 grudnia, Rheinmetall ogłosił podpisanie umowy z rządem węgierskim w sprawie certyfikacji i lokalnej produkcji czołgu nowej generacji KF51 Pantera. Wartość umowy, która została podpisana w zakładzie ZALA Zone w Zalaegerszegu (produkującym bojowe wozy piechoty KF41HU Lynx),  wynosi około 288 mln euro (1,24 mld zł).

Partnerem przemysłowym Rheinmetall AG w tej inicjatywie jest węgierska spółka N7 Holding Nemzetvédelmi Ipari Innovációs Zrt., działająca w ramach spółki joint venture Rheinmetall Hungary Zrt. Spółka jest również partnerem w rozpoczętej niedawno produkcji tureckich pojazdów opancerzonych Gidrán 4×4.

Armin Papperger, dyrektor generalny Rheinmetall AG, wyraził zadowolenie z osiągnięcia tego ważnego kroku na drodze do produkcji nowej generacji pojazdów bojowych na Węgrzech. KF51 Pantera, określany jako najbardziej zaawansowany czołg na świecie. Projekt ma jednocześnie przyczynić się do wzmocnienia pozycji Rheinmetall AG na lokalnym rynku oraz zwiększenia zdolności przemysłowych partnerów.

Pierwsze informacje o planach budowy zakładów pancernych na Węgrzech pojawiły się we wrześniu tego roku. W przeciwieństwie do konfiguracji demonstratora technologii KF51 Pantera, który został zaprezentowany na targach Eurosatory 2022 w Paryżu, oferowany Węgrom czołg w wersji Pantera KF51 EVO będzie różnił się nieco od pierwowzoru.

O ile demonstrator technologii miał być docelowo wyposażony w 130-mm armatę gładkolufową Rh-130 L52, to Węgry zdecydowały się pozostać przy 120-mm armacie gładkolufowej Rh-120 L55A1 pochodzącej z najnowszych wersji Leoparda 2. Niemniej jednak, Pantera KF51 EVO będzie już wyposażony w automat ładowniczy umieszczony w niszy wieży, co umożliwi ewentualne przyszłe przezbrojenie na kaliber 130 mm, gdyby taka decyzja została podjęta.

Nowy czołg ma być również wyposażony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia na wieży, wyrzutnię amunicji krążącej HERO 120 oraz systemy celownicze podłączone do centralnego komputera, umożliwiające prowadzenie ognia w trybach hunter-killer i killer-killer. Ochrona czołgu ma być zapewniona przez pancerz pasywny i reaktywny, a także system obrony aktywnej StrikeShield.

KF51 Pantera ma być zdolny do obrony przed atakami amunicji krążącej i przeciwpancernych pocisków kierowanych działających w trybie top attack. Załoga czołgu będzie składać się z czterech żołnierzy. Masa bojowa pojazdu ma nie przekraczać 59 t.

Warto również wspomnieć, że 5 grudnia br., Węgry odebrały od niemieckiej spółki Krauss-Maffei Wegmann pierwszy z 44 zamówionych czołgów Leopard 2A7HU. Pantera KF51 EVO może stanowić uzupełnienie lub dalszy krok w modernizacji floty czołgów Węgier, być może zastępując Leoparda 2A7HU w przyszłości.

Wcześniej KF51 Pantera oferowana była Ukrainie.

Jak informowaliśmy, w połowie sierpnia br. mieście Zalaegerszeg na zachodzie Węgier oficjalnie otwarto fabrykę niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall.

Zakład zajmuje powierzchnię 33 hektarów i mieści w sobie nowoczesne centrum badawcze. Już teraz zatrudnia „setki” pracowników i planuje stworzyć kolejne 350 nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych kilku lat, przekazał Rheinmetall. Kamień węgielny pod jego budowę położono pod koniec 2020 roku.

Jak informowaliśmy, na Węgrzech z udziałem niemieckiego koncernu Rheinmetall powstanie także fabryka materiałów wybuchowych, służących do produkcji amunicji. Produkcja ma ruszyć do 2027 roku. Głównym odbiorcą będzie Rheinmetall.

CZYTAJ TAKŻE: Rheinmetall chce w 2024 roku budować pojazdy opancerzone na Ukrainie

Kresy.pl / rheinmetall.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply