Podczas pikiety pod ambasadą Niemiec poseł Konfederacji Robert Winnicki zaapelował do władz w Berlinie, by zablokowały Nord Stream 2, a polskie władze wezwał do ofensywy politycznej w tej sprawie. Złożył też petycję ws. gazociągu.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w piątek pod ambasadą Niemiec w Warszawie Konfederacja Wolność i Niepodległość zorganizowała pikietę przeciwko budowie gazociągu Nord Stream 2. Uczestniczyli w niej m.in. poseł tej partii i lider Ruchu Narodowego, Robert Winnicki, a także działaczka RN i Konfederacji, Anna Bryłka.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

– Apelujemy, aby rząd federalny Republiki Niemieckiej, żeby kanclerz Angela Merkel zablokowała projekt Nord Stream 2. Apelujemy o to, żeby gazociąg szkodliwy dla interesów Polski i całego regionu, w naszym przekonaniu szkodliwy również dla interesów długofalowych dobrze podejmowanych Republiki Federalnej Niemiec, został zablokowany, bo wiemy, że jego realizacja trwa – mówił podczas pikiety Winnicki. Dodał, że w ten sposób jego partia mówi „sprawdzam” niemieckim deklaracjom o europejskiej jedności i solidarności.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Polityk zaznaczył, że Konfederacja nie ma złudzeń, iż „rząd w Berlinie ma bardzo dobrze skalkulowany swój własny interes, w naszym przekonaniu krótko, a nie długofalowy”, dodając przy tym, że jego partia chce „wywrzeć presję” na Niemcy. Powiedział, że ostatnio presja ta „narasta”, m.in. w związku z próbą otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Zwrócił też uwagę, że taka presja narasta w samych Niemczech, wśród niemieckiej klasy politycznej.

Winnicki twierdzi, że w kwestii Nord Stream 2 Konfederacja reprezentuje stanowisko „przytłaczającej większości Polaków, którzy wiedzą, że ten gazociąg jest – mówiąc językiem analogii historycznej – ‘rurociąg Ribbentrop-Mołotow’”.

– To jest odtworzenie bardzo źle wróżącego nie tylko Polsce, ale Europie środkowo-wschodniej sojuszu, uderzającego bezpośrednio w suwerenność energetyczną państw – podkreślił. Zaapelował też do polskiego rządu, premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy o ofensywę polityczną w tej sprawie. Dodał, że w działaniach na rzecz zablokowania realizacji projektu Nord Stream 2 polskie władze mogą liczyć na wsparcie ze strony Konfederacji.

Poseł Winnicki złożył też w ambasadzie Niemiec petycję do ambasadora ws. budowy Nord Stream 2. Jej treść podczas pikiety odczytała Anna Bryłka.

„W imieniu swoim, mojej formacji politycznej, ale również wyrażając opinię zdecydowanej większości Polaków apeluję do rządu Republiki Federalnej Niemiec o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do zablokowania budowy gazociągu Nord Stream 2. Projekt budowy drugiej nitki gazociągu jawnie godzi w długofalowe, polskie i niemieckie interesy, bezpieczeństwo energetyczne regionu oraz całej Europy. Nord Stream 2 stanowi sprzeniewierzenie się zasadom solidarności i współpracy państw Unii Europejskiej” – czytamy w dokumencie.

Winnicki przypomniał w tym kontekście wypowiedź poprzedniego szefa Komisji Europejskiej Jeana-Clauda Junckera, który „prezentując strategię energetyczną dla Unii Europejskiej stwierdził, że Europa powinna odejść od Rosji jako głównego dostarczyciela energii”. Zwrócił też uwagę, że Gazprom jest partnerem, względem którego należy zachować dużą ostrożność i „ i nigdy nie pozwalać sobie na znaczące uzależnienie”. Zaznaczył, że w przyszłości będzie to wykorzystywane do wpływania na decyzje polityczne odbiorców.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Federacja Rosyjska wielokrotnie udowodniła już, że nie waha się sięgać po takie metody” – zaznaczono w petycji. Poseł prosi o niezwłoczne przekazanie jej kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Przeczytaj Merkel: trzeba dokończyć budowę Nord Stream 2, sprawę Nawalnego należy widzieć oddzielnie

Facebook / PAP / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Tutejszym
  Tutejszym :

  @dls Maverick: Co z Ciebie za ruski dureń, „Nordstream 2 juz niemal gotowy”.
  Ino patrzeć a Lenin i mocarstwowa Rosja z martwych niemal powstaną.
  Pieprzysz na tym Forum ruskie głupoty z których można się pośmiać lub wk#####.
  Poproś o polską klawiaturę, zdradza Ciebie brak polskich znaków diaktrytycznych.

  • Kasper1
   Kasper1 :

   Po pierwsze Włodzimierz Uljanow „Lenin” to nie twórca „mocarstwowej Rosji” tylko tylko Związku Radzieckiego. Po drugie Nord Stream II jest rzeczywiście bliski ukończenia. Po trzecie to zaprzestań chamstwa i zamiast ubliżać uczestnikom forum pisz MERYTORYCZNIE lub nie pisz W OGÓLE. Po czwarte to pośmiać lub wk##### można się na wypisywane przez ciebie propagandowe kretynizmy.

 2. Tutejszym
  Tutejszym :

  @dls Maverick:, @Kasper1: przepraszam serdecznie Panów z formę mojej wypowiedzi.
  Nieprzyjemne wypowiedzi są kosztem Waszej funkcji na tym Forum.
  1. Lenin to twórca „mocarstwowej Rosji” czyli Związku Radzieckiego.
  Cała wierchuszka Rosji z Putinem na czele tak twierdzi, jest ich prawda i dogmat.
  2. Ukończenie Nord Stream II jest bardzo wątpliwe, spora jest w tym zasługa Polski.
  3. Chamstwo i ubliżanie uczestnikom forum jest wrodzoną cechą ruskich trolli.
  Cytuję „Czy te barany nie dbaja o swoje rodziny? Nie maja gdzie tracic czasu?”
  4. Masz prawo być zwolennikiem ruskich głupot ale nie obrażaj uczestników Forum.
  Przestańcie pieprzyć propagandowe ruskie kretynizmy, to nie miejsce dla Was.
  5. @dls Maverick jest oficjalnym ruskim trollem, czy jesteście „cwajn Kulegen”?