Niemiecki urząd ds. ochrony danych zakazał Facebookowi wykorzystywania danych klientów WhatsApp, powołując się na obawy dotyczące „masowego profilowania” użytkowników, którzy mogliby zostać wykorzystani – poinformował DW we wtorek. Facebook odwołuje się od decyzji.

Niemieckie organy regulacyjne nakazały Facebookowi we wtorek zaprzestania przetwarzania danych użytkowników z usługi komunikatora internetowego WhatsApp, powołując się na aktualizację polityki prywatności, która może naruszać europejskie zasady ochrony danych – poinformował DW.

Johannes Caspar, komisarz ds. ochrony danych z Hamburga, miasta, w którym niemiecka filia Facebooka ma swoją siedzibę, zakazał gigantowi mediów społecznościowych przetwarzania danych WhatsApp niemieckich użytkowników na okres trzech miesięcy.

„Nakaz ma na celu ochronę praw i wolności wielu milionów użytkowników w całych Niemczech, którzy wyrażają zgodę na warunki użytkowania” – powiedział Caspar w oświadczeniu. „Ważne jest, aby zapobiegać wadom i szkodom związanym z taką procedurą”.

Facebook rozważa swoje prawne opcje i planuje odwołać się od decyzji. Użytkownicy WhatsApp na całym świecie zostali poproszeni o wyrażenie zgody na nowe warunki korzystania z platformy do 15 maja. Warunki zapewniają Facebookowi szeroki dostęp do prywatnych danych.

Jest to część dążenia dyrektora generalnego Marka Zuckerberga do zarabiania na WhatsApp po tym, jak w 2014 roku kupił markę go za 19 miliardów dolarów. WhatsApp konkuruje teraz z rywalami, takimi jak Signal i Telegram, obie firmy twierdzą, że oferują wyższy poziom prywatności i ochrony danych.

Zobacz też: Twitter banuje konta za przekazywanie wiadomości Trumpa

Niemiecki organ nadzorujący dane wszczął w zeszłym miesiącu postępowanie w związku z obawami, że użytkownicy są zmuszani do wyrażenia zgody na aktualizację w wyznaczonym terminie, w przeciwnym razie mogą zostać odcięci od usługi.

Caspar uważa, że skandal z Cambridge Analytica i wyciek danych, który dotknął ponad 500 milionów użytkowników Facebooka, „pokazują skalę i niebezpieczeństwa stwarzane przez masowe profilowanie”. Ostrzegł też, że profile mogą być wykorzystywane do manipulowania demokratycznymi decyzjami. „Bez zaufania użytkowników żaden model biznesowy oparty na danych nie może odnieść sukcesu w dłuższej perspektywie” – dodał.

Urzędnik z Hamburga wezwał unijnych regulatorów do wprowadzenia podobnego zakazu we wszystkich 27 państwach członkowskich.

Rzecznik firmy WhatsApp potępił decyzję jako „opartą na fundamentalnym niezrozumieniu celu i skutków aktualizacji WhatsApp”. WhatsApp początkowo próbował wprowadzić aktualizację na początku roku, ale wycofał się po fali zamieszania i dezinformacji wśród użytkowników, z których wielu przybyło do konkurencyjnych aplikacji, takich jak Signal i Telegram.

Kresy.pl/DW.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply