Były przywódca bośniackich Serbów Radovan Karadžić, skazany na dożywocie za ludobójstwo w Srebrenicy, ma zostać przeniesiony do więzienia w Wielkiej Brytanii, gdzie spędzi resztę kary – podaje Guardian.

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w środę, że uzgodniono, iż Karadžić zostanie przeniesiony do więzienia w Wielkiej Brytanii, aby odbyć resztę kary dożywocia.

Karadžić sprzeciwiał się przeniesieniu ze względów bezpieczeństwa, powołując się na przypadek byłego serbskiego generała Radislava Krsticia, któremu islamscy ekstremiści poderżnęli gardło w więzieniu Wakefield w West Yorkshire, oraz byłego prezydenta Liberii Charlesa Taylora, który zakwestionował swoje uwięzienie w Wielkiej Brytanii.

Jednak sędzia Carmel Agius, przewodniczący ONZ-owskiego Mechanizmu Rezydualnego dla Międzynarodowych Trybunałów Karnych, nakazał jego przeniesienie po wysłuchaniu wystąpień.

“W związku z tym, że wśród więźniów jest wysoki odsetek muzułmanów, uważamy, że Karadžić będzie w niebezpieczeństwie, a zapewnienie mu bezpieczeństwa będzie wymagało środków równoznacznych z izolacją” – powiedział prawnik Karadžicia Peter Robinson.

Guardian przypuszcza, że Wielka Brytania zgłosiła się na ochotnika do przyjęcia Karadžicia w ramach działań na rzecz międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości. Brytyjskie ministerstwo sprawiedliwości oświadczyło, że ze względów bezpieczeństwa nie poda szczegółów uwięzienia byłego lidera bośniackich Serbów, w tym lokalizacji więzienia, w którym będzie on odbywał karę.

Karadżić był w 1989 r. jednym z założycieli Serbskiej Partii Demokratycznej w Bośni i Hercegowinie. Gdy 15 października 1991 r. zdominowany przez muzułmanów parlament przyjął decyzję od odłączeniu się tej republiki od Jugosławii, zamieszkujący ją Serbowie ogłosili 9 stycznia powstanie na zamieszkanych przez siebie terenach niezależnej Republiki Serbskiej. Karadżić został jej prezydentem. Choć jej państwowość nie została uznana międzynarodowo była wspierana okresowo przez władze Jugosławii. W Bośni wybuchła w 1992 r. krwawa wojna w której walczyli ze sobą Serbowie, muzułmanie i Chorwaci, zakończona w 1995 r. Wszystkie strony popełniły w trakcie konfliktu zbrodnie wojenne. W okresie poprzedzającym masakrę muzułmanów w Srebrenicy, operujące z tego miasta oddziały muzułmańskie wymordowały ponad 3 tys. serbskich cywilów z okolicznych wiosek.

Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w pierwszej instancji skazał w 2016 r. Karadżicia na 40 lat więzienia za zbrodnię ludobójstwa i zbrodnie wojenne. W 2019 roku wyrok zamieniono na dożywocie.

Kresy.pl / Guardian

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply