Wyrok dla Karadżicia podwyższony

W ramach postępowania apelacyjnego, Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii zaostrzył wyrok wobec byłego przywódcy bośniackich Serbów Radovana Karadżicia.

Trybunał pierwszej instancji skazał w 2016 r. Karadżicia na 40 lat więzienia za zbrodnię ludobójstwa i zbrodnie wojenne na 40 lat więzienia. W postępowaniu apelacyjnym sędziowie uznali winę byłego przywódcy Serbów bośniackich i zdecydowali się zaostrzyć wyrok zasądzając mu dożywotnie więzienie.

Aktem zakwalifikowanym jako ludobójstwo jest rozstrzelanie przez żołnierzy armii bośniackich Serbów około 8 tys. muzułmańskich mężczyzn w Srebrenicy w 1995 r. Sędzia Vagn Joensen uznał, że Karadżić był “integralnie” zaangażowany w przeprowadzenie tych rozstrzelań dokonanych przez żołnierzy pod dowództwem gen. Ratko Mladicia, który w 2017 r. także został skazany na dożywocie. Także w jego sprawie toczy się postępowanie apelacyjne.

Inne zarzuty dotyczyły zbrodni wojennych popełnionych przez oddziały serbskie w czasie trwającego 44 miesiące oblężenia Sarajewa oraz przypadków wypędzania Chorwatów i Boszniaków z innych rejonów Bośni.

Odczytanie wyroku wywołało oklaski zgromadzonych na sali bośniackich muzułmanów. Natomiast sam Karadżić, który wyrażał przekonanie, że sędziowie są do niego uprzedzeni z powodów politycznych, przyjął ogłoszenie wyroku spokojnie. Polityk uznał swoją moralną odpowiedzialność za to co działo się w czasie wojny w Bośni, ale uważa, że “nie ponosi indywidualnej odpowiedzialności kryminalnej za żadne z przestępstw za które został dziś skazany” – podaje agencja Reuters.

Karadżić był w 1989 r. jednym z założycieli Serbskiej Partii Demokratycznej w Bośni i Hercegowinie. Gdy 15 października 1991 r. zdominowany przez muzułmanów parlament przyjął decyzję od odłączeniu się tej republiki od Jugosławii, zamieszkujący ją Serbowie ogłosili 9 stycznia powstanie na zamieszkanych przez siebie terenach niezależnej Republiki Serbskiej. Karadżić został jej prezydentem. Choć jej państwowość nie została uznana międzynarodowo była wspierana okresowo przez władze Jugosławii. W Bośni wybuchła w 1992 r. krwawa wojna w której walczyli ze sobą Serbowie, muzułmanie i Chorwaci, zakończona w 1995 r. Wszystkie strony popełniły w trakcie konfliktu zbrodnie wojenne. W okresie poprzedzającym masakrę muzułmanów w Srebrenicy, operujące z tego miasta oddziały muzułmańskie wymordowały ponad 3 tys. serbskich cywilów z okolicznych wiosek.

reuters.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply