Departament Skarbu USA rozciągnął sankcje na kolejnych urzędników Republiki Serbskiej w ramach złożonego państwa Bośni i Hercegowiny.

Pod sankcjami USA znalezł się przewodniczący parlamentu wschodzącej w skład BiH Republiki Serbskiej Nenad Stevandić, ale też premier jej rządu Radovan Višković. Na “czarną listę” trafiła również Željka Cvijanović przedstawicielka Serbów w kolegialnym organie odgrywającym rolę głowy państwa Prezydencji Bośni i Hercegowiny. Wśród obłożonych sankcjami strona internetowa Departamentu Skarbu wymienia jeszcze minister sprawiedliwości Republiki Serbskiej Milos Bukejlović.

Sankcje nałożono “za bycie odpowiedzialnym lub współudział, albo bezpośrednie bądź pośrednie zaangażowanie w naruszenie lub działanie, które utrudniało lub zagrażało wdrażaniu porozuemień pokojowych z 1995 r., które ufundowały powstanie Bośni i Hercegowiny jako państwa złożonego w obecnej formie.

Za kluczowy krok w tym kierunku Amerykanie uznali zastrzeżenie sobie przez władze Republiki Serbskiej możliwości nieuznawania orzeczeń Sądu Konstytucyjnego BiH.

Waszyngton już wcześniej nałożył sankcje na najważniejszego serbskiego polityka BiH i RS przez lata sprawującego najważniejsze funkcje publiczne Milorada Dodika.

W wyniku sankcji wszystkie środki finansowe znajdujące się w instytucjach finansowych podlegających jurysdykcji USA zostają bezterminowo zamrożone. Nielegalne dla władz USA staje się wchodzenie z nim w jakiekolwiek transakcje.

Wspierane przez mocarstwa zachodnie dążenie zdominowanych przez muzułmańskich Boszniaków instytucji centralnych do pomniejszania autonomii Republiki Serbskiej, doprowadziło do poważnych napięć między dwiema częściami federacji. Demonstracją tego było przeprowadzenie w 2016  roku przez władze RS referendum na temat republikańskiego święta, wcześniej zdelegalizowanego przez władze w Sarajewie. Referendum zostało przeprowadzone przez ówczesnego przywódcę RS Dodika mimo, że także ono zostało uznane za nielegalne przez władze Bośni i Hercegowiny.

Sam Dodik wielokrotnie wspominał o faktycznej upadłości państwa, którego częścią jest jego republika i planach referendum w sprawie secesji. W 2019 r. Republika Serbska powołała własną żandarmerię. W 2020 r. Serbowie zaczęli wycofywać swoich przedstawicieli z instytucji centralnych BiH oraz przygotowywać powołanie instytucji dublujących ich funkcję na szczeblu swojej republiki.

W swojej złożonej strukturze, państwowość BiH dzieli się na dwie części: Federację Bośni i Hercegowiny zamieszkaną w większości przez muzułmańskich Boszniaków, a w mniejszości przez Chorwatów, oraz Republikę Serbską zamieszkaną niemal wyłącznie przez Serbów. RS posiada dużą autonomię, natomiast na szczeblu federalnym BiH pozostaje państwem dysfunkcjonalnym, a w praktyce protektoratem mocarstw zachodnich, w którym ostatnie słowo należy do Wysokiego Przedstawiciela wspólnoty międzynarodowej z prawem do dymisjonowania lokalnego rządu i urzęników. Powstanie BiH zostało narzucone walczącym w latach 1992-1995 stronom przez USA, które naciskały na konieczność utworzenia państwa wielonarodowego w ramach tak zwanego porozumienia z Dayton.

home.tresury.gov/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply