Mimo sankcji amerykańska firma technologiczna Extreme Networks dostarczyła sprzęt komputerowy rosyjskiemu producentowi rakiet przeciwlotniczych dla kompleksu S-400 – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja Reuters, mimo sankcji amerykańska firma technologiczna Extreme Networks dostarczyła sprzęt komputerowy rosyjskiemu producentowi rakiet przeciwlotniczych dla kompleksu S-400.

Jak wynika z publikacji, w okresie od 2017 do 2021 roku Avangard MMZ (Moskiewski Zakład Budowy Maszyn) zakupił sprzęt Extreme Networks do swoich systemów informatycznych o wartości ponad pół miliona dolarów. Dziennikarze Reutersa otrzymywali takie informacje z dokumentów biznesowych i wywiadów z pracownikami amerykańskiej firmy.

Rosja kupiła szybkie przełączniki, element składowy sieci IT i oprogramowania. Transakcje były dokonywane za pośrednictwem firmy zarejestrowanej w regionie moskiewskim. W kwietniu, sześć tygodni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pracownik firmy Extreme złożył skargę wewnętrzną, którą przeczytali dziennikarze Reutera.

Twierdzi, że sprzęt amerykańskiej firmy jest używany „na rosyjskich okrętach wojennych w systemach łączności”. Extreme Networks przekazał Reuterowi, że zarzuty postawiono pracownikowi, który został zwolniony „za niesatysfakcjonującą pracę”.

Powiedzieli również, że przeprowadzili dochodzenie wewnętrzne i nie znaleźli żadnych naruszeń.

Zobacz też: USA i NATO: będzie więcej systemów obrony powietrznej dla Ukrainy

Raport o tym, w jaki sposób Extreme Networks dostarczał części do Avangard MMP i co najmniej do dwóch innych rosyjskich firm wojskowych, opiera się na rozmowach z trzema osobami zaznajomionymi z dostawami, a także przeglądem dokumentów przez śledczych agencji Reuters.

Dokumenty obejmują raporty sprzedaży i wymianę wiadomości e-mail pomiędzy pracownikami Extreme Networks, klientami i dystrybutorami.

Reuters pisze, że śledztwo wykazało, że Zachód rzekomo zakazał eksportu zaawansowanych technologii do Rosji, próbując osłabić swój przemysł obronny, ale dostawy części komputerowych zachodnich marek do rosyjskich klientów nie ustały.

Czytaj także: Biden obiecał Ukrainie broń przeciwpowietrzną

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply