USA sprzeciwiły się potępieniu masakry Palestyńczyków przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

USA zablokowały przyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ oświadczenia wzywającego do „niezależnego i transparentnego śledztwa” w sprawie zabicia przez izraelskich żołnierzy co najmniej 58 Palestyńczyków podczas poniedziałkowych zajść w Strefie Gazy. – dowiedziała się agencja AP.Projekt oświadczenia opracowany przez Kuwejt przed dzisiejszym posiedzeniem RB ONZ mówił o „oburzeniu i smutku” z powodu śmierci Palestyńczyków podczas demonstracji przeciwko otwarciu ambasady USA w Jerozolimie. Zawierał także wezwanie wszystkich krajów do respektowania rezolucji Rady Bezpieczeństwa sprzed lat, nawołującej do nieumieszczania misji dyplomatycznych w spornym mieście.

Jak przekazało agencji AP dwóch anonimowych dyplomatów, w projekcie Kuwejtu pisano o „zabiciu Palestyńskich cywilów wykorzystujących swoje prawo do pokojowych protestów” a także wzywano do pociągnięcia winnych tych zabójstw do odpowiedzialności. Apelowano do wszystkich stron, by „zachowały powściągliwość w celu zapobieżenia dalszej eskalacji i zaprowadzeniu spokoju”.

Kuwejt proponował także, by w oświadczeniu napisano, iż działania, „które mają wpływ na zmianę charakteru, statusu i składu demograficznego Świętego Miasta Jerozolimy, nie mają skutków prawnych”.

Członkom RB ONZ nie udało się osiągnąć jednogłośnego porozumienia w sprawie propozycji Kuwejtu, w związku z czym projekt jego autorstwa upadł.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w poniedziałek co najmniej 58 Palestyńczyków zginęło w starciach z izraelskimi żołnierzami na granicy Strefy Gazy z Izraelem, a tysiące zostało rannych. Powodem wzmożenia protestów Palestyńczyków było przeniesienie amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Demonstranci pomimo ostrzeżeń izraelskich sił bezpieczeństwa usiłowali zbliżyć się w różnych miejscach do granicy z Izraelem, palili opony i rzucali kamieniami w kierunku izraelskich żołnierzy. Ci odpowiadali ogniem z ostrej amunicji.

Kresy.pl / AP/Independent

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz