USA sprzeciwiły się potępieniu masakry Palestyńczyków przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

USA zablokowały przyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ oświadczenia wzywającego do „niezależnego i transparentnego śledztwa” w sprawie zabicia przez izraelskich żołnierzy co najmniej 58 Palestyńczyków podczas poniedziałkowych zajść w Strefie Gazy. – dowiedziała się agencja AP.

Projekt oświadczenia opracowany przez Kuwejt przed dzisiejszym posiedzeniem RB ONZ mówił o „oburzeniu i smutku” z powodu śmierci Palestyńczyków podczas demonstracji przeciwko otwarciu ambasady USA w Jerozolimie. Zawierał także wezwanie wszystkich krajów do respektowania rezolucji Rady Bezpieczeństwa sprzed lat, nawołującej do nieumieszczania misji dyplomatycznych w spornym mieście.

Jak przekazało agencji AP dwóch anonimowych dyplomatów, w projekcie Kuwejtu pisano o „zabiciu Palestyńskich cywilów wykorzystujących swoje prawo do pokojowych protestów” a także wzywano do pociągnięcia winnych tych zabójstw do odpowiedzialności. Apelowano do wszystkich stron, by „zachowały powściągliwość w celu zapobieżenia dalszej eskalacji i zaprowadzeniu spokoju”.

Kuwejt proponował także, by w oświadczeniu napisano, iż działania, „które mają wpływ na zmianę charakteru, statusu i składu demograficznego Świętego Miasta Jerozolimy, nie mają skutków prawnych”.

Członkom RB ONZ nie udało się osiągnąć jednogłośnego porozumienia w sprawie propozycji Kuwejtu, w związku z czym projekt jego autorstwa upadł.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w poniedziałek co najmniej 58 Palestyńczyków zginęło w starciach z izraelskimi żołnierzami na granicy Strefy Gazy z Izraelem, a tysiące zostało rannych. Powodem wzmożenia protestów Palestyńczyków było przeniesienie amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Demonstranci pomimo ostrzeżeń izraelskich sił bezpieczeństwa usiłowali zbliżyć się w różnych miejscach do granicy z Izraelem, palili opony i rzucali kamieniami w kierunku izraelskich żołnierzy. Ci odpowiadali ogniem z ostrej amunicji.

Kresy.pl / AP/Independent

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz