Węgry zbudują fabrykę materiałów wybuchowych we współpracy z niemieckim Rheinmetall

Na Węgrzech z udziałem niemieckiego koncernu Rheinmetall powstanie fabryka materiałów wybuchowych, służących do produkcji amunicji. Produkcja ma ruszyć do 2027 roku. Głównym odbiorcą będzie Rheinmetall.

Węgry wybrały Denel Munition, południowoafrykański oddział niemieckiego koncernu Rheinmetall, na na dostawcę technologii produkcji heksogenu (RDX, Research Department eXplosive). W węgierskim mieście Várpalota ma powstać zakład, który będzie produkował heksogen na potrzeby przemysłu amunicyjnego.

W połowie grudnia 2022 roku podpisano umowę, przewidującą powstanie powstanie spółki joint venture, która ma odpowiadać za budowę i zarządzanie zakładem. Udziały w spółce będą mieć Rheinmetall oraz państwowa węgierska firm N7 Holding.

Nie podano dokładnej wartości umowy, ale wskazano, że przekracza ona 100 mln euro, czyli równowartość ponad 470 mln zł. Obejmuje ona wsparcie inżynierskie, technologiczne, know-how oraz niezbędną dokumentację, jak również szkolenie personelu. Wszystkie te elementy mają umożliwić uruchomienie pełnoskalowej produkcji.

Faza planowania została już zakończona. Projekt ruszy w tym roku. Celem Węgier jest uruchomienie produkcji w nowym zakładzie do 2027 roku. Wytwarzany tam heksogen będzie stosowany do produkcji amunicji artyleryjskiej, czołgowej, moździerzowej, jak również innego uzbrojenia.

Jak zaznaczono, po zbudowaniu i odbiorze zakładu przez węgierski skarb państwa, będzie on realizował produkcję głównie na potrzeby niemieckiego koncernu Rheinmetall.

Ponadto, zakład w Várpalota ma przyczynić się do mniejszego uzależnienie Europy od importu materiałów wybuchowych z zewnątrz.

Projekt budowy fabryki materiałów wybuchowych to reakcja na niedostateczną produkcję tego rodzaju materiałów w obrębie NATO. Niedostatek wiąże się też bardzo dużym zapotrzebowaniem na niemal wszystkie rodzaje amunicji w Europie i w Sojuszu, w następstwie wybuchu regularnej wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Przypomnijmy, że niemiecki koncern Rheinmetall zapowiadał kolejne inwestycje zbrojeniowe na Węgrzech, m.in. fabrykę amunicji, już w grudniu 2020 roku.

Przeczytaj: Nie ma zgody na wysyłanie broni na Ukrainę przez Węgry – ministerstwo dementuje ukraiński fejk

Czytaj również: Polska kupuje duże ilości nowoczesnej amunicji przeciwpancernej

Altair.com.pl / rheinmetall.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply