Niemiecki rząd wycofał się z planu prawnego zobowiązania się do wypełnienia corocznego celu NATO, inwestowania ponad 2% PKB w obronność, poinformowało w środę Reuters źródło rządowe.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters powołując się na źródła w niemieckim rządzie, kraj wycofał się z planu prawnego zobowiązania się do wypełnienia corocznego celu NATO, inwestowania ponad 2% PKB w obronność.

Odpowiednia klauzula w projekcie ustawy o finansowaniu budżetu uchwalonym w środę przez gabinet kanclerza Olafa Scholza została usunięta w trybie pilnym, podało źródło.

Niemcy zapowiadają, że będą w stanie dotrzymać obecnego zobowiązania do osiągnięcia celu 2% w ciągu pięciu lat.

To sformułowanie jest łagodniejsze niż pierwotne zobowiązanie Scholza w przemówieniu z 27 lutego 2022 r., w którym zapowiedział zmianę trzy dni po inwazji Rosji na Ukrainę. „Od teraz będziemy rok po roku inwestować ponad 2% PKB w naszą obronność” – powiedział wówczas Scholz.

Rzecznik niemieckiego rządu odmówił komentarza na temat szczegółów projektu ustawy.

Już pod koniec 2022 roku, Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW) wskazywał w swojej analizie, że cel 2 proc. PKB na obronność przesuwa się w odległą przyszłość, a zamówienia, nawet te niezbędne, nie posuwają się naprzód. Jako przyczyny podano duży wzrost cen, opóźnienia w realizacji zamówień na uzbrojenie oraz niedofinansowanie Bundeswehry w planach budżetowych rządu. IW podkreśla, że dopiero w latach 2024 i 2025, z uwzględnieniem specjalnego funduszu dla Bundeswehry, można oczekiwać spełnienia tego celu. Jednak już  w 2026 roku IW spodziewa się luki w wysokości 9,7 mld euro, która w kolejnych latach będzie się powiększać – podał w poniedziałek portal Deutsche Welle, powołując się na analizę Instytutu.

Zobacz też: Niemiecki minister obrony domaga się zwiększenia budżetu Bundeswehry o 10 mld euro

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply