Rośnie napływ migrantów do Niemiec – władze chcą zmienić regulacje

Kanclerz Olaf Scholz i szefowie władz 16 krajów związkowych Niemiec uzgodnili w środę nowe środki w celu rozwiązania problemu gwałtownej imigracji.

W pierwszych czterech miesiącach 2023 roku w Niemczech złożono 101 981 wniosków o azyl, co stanowi wzrost o 78 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. W ubiegłym roku w Niemczech złożono prawie 218 tys.wniosków, najwięcej od lat 2015-16, czyli wielkiej fali migracyjnej łączącej się z ekspansją “Państwa Islamskiego” i nasileniem wojen w Iraku i Syrii.

Jak zrelacjonowała France24 największa liczba przybyłych do Niemiec w zeszłym roku migrantów pochodziła z Syrii i Afganistanu. Na kolejnych miejscach znaleźli się przybysze z Turcji i Iraku. Oprócz tego  ponad milion osób przybyło z Ukrainy w następstwie rosyjskiej inwazji na ten kraj.

W środe kanclerz zawarł porozumienia z władzami krajow związkowych. Zawiera ono ustalenia o modernizacji systemów informatycznych, co ma pomóc przyspieszyć rozpatrywanie wniosków o azyl, które obecnie trwa średnio aż 26 miesięcy. Uzgodniono również przedłużenie maksymalnego okresu zatrzymania migrantów z 10 do 28 dni, aby ułatwić ewentualne deportacje wszystkich uznanych za nie kwalifikujących się do przyznania azylu.

Niemcy mają również dążyć do osiągnięcia „nowych partnerstw” z krajami pochodzenia migrantów, powiedział Scholz na konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu. Scholz zadeklarował, że umowy ułatwią przybycie „wykwalifikowanego personelu” z odpowiednich krajów w zamian za powrót do ojczyzn migrantów, którzy nie byli w stanie zalegalizować swojego pobytu w RFN.

Rząd federalny i regiony opowiedziały się na ten moment przeciwko wprowadzeniu stałych kontroli granicznych z sąsiednimi krajami, ale odmówiły wykluczenia użycia tego środka w przyszłości. Obecnie Niemcy stosują kontrole wobec wszystkich osób przekraczających granicę z Austrią.

Odnosząc się do tego porozumienia, Scholz powiedział, że „podobne środki” zostaną podjęte na innych granicach w zależności od sytuacji.

Przywrócenie kontroli granicznych w strefie Schengen jest dozwolone tylko w wyjątkowych okolicznościach na określony czas.

Rząd zobowiązał się również do przekazania kolejnego miliarda euro władzom regionalnym i powołania grupy roboczej do spraw polityki migracyjnej i azylanckiej.

france24.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply