Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier rozmawiał we wtorek z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Podczas rozmowy telefonicznej zaapelował, by chiński przywódca wykorzystał swój wpływ na Władimira Putina w celu zakończenia wojny na Ukrainie.

Steinmeier podkreślił „wspólny interes Chin i Europy w zakończeniu wojny” – podaje CNN, powołując się na komunikat niemieckiego rządu. Podkreślił, że warunkiem zakończenia działań militarnych jest wycofanie rosyjskich wojsk z Ukrainy.

Niemiecki prezydent „poprosił Xi, aby ten użył swoich wpływów na Rosję i wpłynął na Putina”.

Steinmeier podziękował także prezydentowi Xi „za wyraźne odrzucenie groźby nuklearnej ze strony Rosji” – podkreśla CNN.

W trakcie godzinnej rozmowy prezydent RFN potwierdził determinację Niemiec do dalszego wspierania Ukrainy. Podkreślił, że Europa nie ugnie się przed rosyjskimi groźbami. Zaznaczył, że kraje Europy podjęły działania mające na celu ochronę ich krajów przed skutkami kryzysu energetycznego.

Steinmeier wskazał, że obronność Ukrainy i spójność Europy zostały wzmocnione przez rosyjską agresję. „Putin zasadniczo się przeliczył” – podkreślił niemiecki prezydent w rozmowie z Xi.

Zobacz także: Xi Jinping deklaruje wolę współpracy z USA

Jak informowaliśmy, Rosja i Chiny przeprowadzą wspólne ćwiczenia, nazwane Naval Interaction-2022, na Morzu Wschodniochińskim w dniach 21-27 grudnia. Informacje na temat planowanych manewrów przekazał w poniedziałek rosyjski resort obrony.

Oba kraje organizują ćwiczenia „Naval Interaction” corocznie od 2012 roku.

W bieżącym roku Chiny i Rosja przeprowadziły już wspólne ćwiczenia bombowców strategicznych.

Zobacz także: Chiny wspierają Rosję „w jednoczeniu narodu rosyjskiego”

edition.cnn.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Roman1
    Roman1 :

    Ciekawe dlaczego Niemcy przez 8 lat nie zauważyli, iż Ukraina odcięła dopływ wody na Krym, że 2 maja 2014 roku banderowcy zamordowali bezkarnie prawie 50 Rosjan, że bombardowali Donieck i zakazali używania języków ojczystych przez inne narodowości.
    Tej wojny mogłoby nie być, gdyby m.in. Niemcy przez tyle lat nie udawali głuchego i ślepego.