Podczas poniedziałkowej wizyty w Berlinie wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk przekazał raport o polskich stratach wojennych grupie niemieckich posłów do Bundestagu.

W poniedziałek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk spotkał się w Berlinie z niemieckimi parlamentarzystami. “Chciałbym, żeby zaszły pewne zmiany świadomości historycznej Niemców oraz było poczucie odpowiedzialności za to, co wydarzyło się podczas drugiej wojny światowej” – oświadczył, cytowany przez portal Deutsche Welle.

Rozmowy odbyły się w siedzibie Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej DGAP. Wzięło w nich udział kilkunastu posłów do Bundestagu. Reprezentowali różne opcje polityczne.

Mularczyk przekazał im niemiecką wersję raportu na temat strat wojennych poniesionych przez Polskę w wyniku niemieckiej agresji z 1939 roku. Podkreślił, że należy doprowadzić do tego, aby Niemcy poczuwali się do odpowiedzialności za negatywne skutki wojny dla polskiej gospodarki, dla polskiej demografii i za obciążenia, jakie spadły na późniejsze pokolenia Polaków. “Pokolenia, które musiały odbudowywać kraj po zniszczeniach wojennych i po okresie komunizmu” – wskazał.

Zapowiedział, że teraz ruszy zakrojona na szeroką skalę akcja informacyjna w Niemczech. Raport ma trafić do wszystkich niemieckich parlamentarzystów oraz do najważniejszych niemieckich mediów, think tanków, środowisk opiniotwórczych. “Chcemy, ażeby ten raport wywołał dyskusję w Niemczech” – zaznaczył wiceszef MSZ.

Przeczytaj: Morawiecki na niemieckim uniwersytecie: Polska nigdy nie otrzymała reparacji wojennych

Mularczyk ocenił, że poniedziałkowe spotkanie przebiegło dość pozytywnie, a jego rozmówcy wykazywali duże zainteresowanie tematem. “Istnieje też pewnego rodzaju zrozumienie dla podstawy naszych roszczeń. Padały różnego rodzaju propozycje podjęcia współpracy w przyszłości” – zaznaczył.

Wskazał, że chodzi o wspólne projekty w zakresie polityki energetycznej, polityki obronnej, infrastruktury drogowej i kolejowej, a także w zakresie współpracy młodzieży, edukacji i wspólnych podręczników polsko-niemieckich.

Wyraził opinię, że niemieccy parlamentarzyści doceniają fakt, iż prowadzony jest bezpośredni dialog w tej sprawie.

Zobacz także: Media: Scholz unika Morawieckiego. Niemcy zarzucają Polsce “konfrontacyjny ton”

Na początku lutego br. wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk oświadczył: „chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której w Kongresie, i w Senacie USA poparta została, zarówno przez Republikanów, jak i Demokratów, rezolucja, wzywająca Niemcy do wypłacenia reparacji wojennych Polsce”.

Mularczyk był pytany o niedawną wizytę w Stanach Zjednoczonych. Podkreślił, że odbył ponad 20 spotkań w Waszyngtonie i w Nowym Jorku, a wizytę rozpoczął „od odwiedzin u 13 kongresmanów i senatorów z różnych partii”. Prezentował im raport na temat odszkodowań wojennych i braku odszkodowań dla Polski.

Przypomnijmy, że na początku października szef MSZ, Zbigniew Rau, podpisał notę dyplomatyczną, dotyczącą reparacji wojennych, która została następnie przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Niemiec. Jak mówił, dokument wyraża „przekonanie polskiego ministra spraw zagranicznych, że strony powinny podjąć niezwłoczne działania zmierzające do trwałego, kompleksowego i ostatecznego, prawnego i materialnego uregulowania kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamieściło w październiku na swojej stronie internetowej szczegóły w sprawie noty dyplomatycznej do Niemiec dotyczącej odszkodowań za szkody spowodowane w trakcie II wojny światowej.

Zobacz także: Niemcy nie zamierzają rozmawiać z Polską o reparacjach

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply