W Ostrogu poświęcono odnowiony zbiorowy grób polskich żołnierzy z 1920 roku [+FOTO/+VIDEO]

W Ostrogu (obwód rówieński na Ukrainie) odnowiono zbiorowy grób żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1920 roku w walkach z bolszewikami. Odnowioną mogiłę poświęcono 3 listopada 2020 roku – podaje Suspilne.

Zaniedbana do niedawna mogiła polskich żołnierzy z 1920 roku znajduje się na starym rzymskokatolickim cmentarzu w Ostrogu. Jak powiedział Suspilnemu Jarosław Kowalczuk, szef Centrum Kulturalno-Oświatowego im. T. O. Sosnowskiego z Równego decyzja o jej odrestaurowaniu zapadła w lipcu br. podczas miejscowych obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Według Kowalczuka mogiłę odrestaurowała jego organizacja przy finansowej pomocy sponsora z Polski.

Kierownik Centrum Kulturalno-Oświatowego im. T. O. Sosnowskiego dodawał, że ma informację o 12 żołnierzach pochowanych w mogile, ale wciąż trwają badania na ten temat. Kowalczuk dopuścił możliwość wykonania nowej tablicy.

Obecni na uroczystości podkreślali, że pochowani w Ostrogu żołnierze wspólnie z Ukraińcami z armii Symona Petlury brali udział w wyprawie kijowskiej w 1920 roku.

“W kwietniu 1920 roku U[kraińska] R[epublika] L[udowa] i Rzeczpospolita Polska podpisały porozumienie o wspólnej walce. Początkowo były znaczące sukcesy, wyzwolono Kijów, a nawet ukraińsko-polskie [sic!] wojska wkroczyły na lewy brzeg Dniepru, ale potem wojskowe szczęście odwróciło się w drugą stronę, rozpoczął się odwrót, walki obronne. Na szczególną uwagę zasługują walki obronne w rejonie Dubna, bez których zwycięstwo nad Wisłą nie byłoby możliwe, gdy zatrzymano natarcie Armii Czerwonej” – mówił Suspilnemu Mykoła Mańko, dyrektor miejscowego parku historyczno-kulturalnego.

Odnowiony grób poświęcili we wtorek 3 listopada księża rzymskokatoliccy, w tym rezydent parafii w Ostrogu ks. Witold Józef Kowalów.

Poniżej zamieszczamy fotografię z 2015 roku pokazującą, w jakim stanie znajdowała się wcześniej mogiła w Ostrogu.

CZYTAJ TAKŻE: IPN: groby polskich żołnierzy na Ukrainie są penetrowane przez tzw. czarnych archeologów

Kresy.pl / suspilne.media

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply