W czasie gdy we władzach nieuznawanej ŁRL doszło do przetasowań, ukraińska armia odzyskała kontrolę nad dwiema wioskami w okolicach Gorłowki.

W wyniku „taktycznego manewru” siły ukraińskiej armii przejęły kontrolę nad dwoma wioskami w okolicy Gorłowki – Trawniewoje i Gładosowo – poinformowała w sobotę ukraińska telewizja TSN.

Wcześniej sztab tzw. Operacji Antyterrorystycznej informował, że pewne jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy poprawiły swoje „pozycje taktyczne” w rejonie Ługańska.

Agencja Unian pisze, że mieszkańcy wiosek byli przerażenia walkami toczącymi się w pobliżu, jednak, jak podano, mają oni cieszyć się z przybycia ukraińskich żołnierzy, ponieważ liczą, że wraz z powrotem ukraińskiej władzy pojawią się woda, gaz i energia elektryczna. Unian odnotowuje jednak, że niektórzy witali ukraińskich żołnierzy bardziej „dyplomatycznie”. „Dla mnie obie strony są rodziną… żyliśmy pod DNR i daliśmy sobie radę” – mówił reporterom jeden z mieszkańców.

Media donbaskich separatystów pośrednio potwierdziły utratę tych miejscowości. Obecnie do obu wiosek można dostać się jedynie polnymi ścieżkami.

Zdobycie wiosek przez ukraińską armię zbiegło się z przetasowaniami na szczycie władzy w nieuznawanej Ługańskiej Republice Ludowej. W piątek ługańscy separatyści ogłosili, że dotychczasowy lider nieuznawanej Ługańskiej Republiki Ludowej Igor Płotnicki ustąpił ze stanowiska. Wczoraj wieczorem media powiązane z separatystami podały, że wyjechał z ŁRL do Rosji, a następnie samolotem udał się do Moskwy. O ustąpieniu Płotnickiego poinformował w oświadczeniu wideo dotychczasowy „minister bezpieczeństwa państwa” ŁRL Leonid Pasecznik, tłumacząc odejście dotychczasowego przywódcy „stanem zdrowia”. Jednocześnie ogłosił, że od teraz on sam pełni obowiązki przywódcy ŁRL.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Unian / rusvesna.su
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz