Deputowani rządzącej Ukrainą partii „Sługa narodu” złożyli projekty dwóch ustaw rozszerzających definicję „kolaboracji”.

Pierwszy z projektów ustaw stanowi o karalności współpracy z Rosją, władzami Republiki Krym działającymi w systemie administracyjnym Federacji Rosyjskiej oraz z donbaskimi separatystami, jak poinformowała w czwartek agencja RIA Nowosti. Inicjatorzy projektu rozszerzyli jednak definicję tego co można uznać za podlegającą postępowaniu karnemu kolaborację.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Za kolaborantów zostaną uznani obywatele, którzy negowali przeprowadzenie zbrojnej agresji przeciw Ukrainie i okupację jej terytoriów lub publicznie wezwali do wsparcia agresora, współpracy z okupantem” – wytłumaczyła cel ustawy wiceprzewodnicząca parlamentarnej frakcji „Sługi narodu” Jewhenija Krawczuk.

Projekt ustawy przewiduje, że „dobrowolne zajęcie przez obywatela Ukrainy stanowiska nie związanego z pełnieniem funkcji organizacyjno-administracyjnych lub administracyjno-gospodarczych w nielegalnych organach władzy na terytorium tymczasowo okupowanym” będzie podlegać karze 12-15 lat pozbawienia wolności. Jak tłumaczy RIA Nowosti oznacza to, że karalne stanie się sprawowanie funkcji wyborczych lub pomaganie w przeprowadzaniu wyborów w ramach Republiki Krym bądź nieuznawanych republik donbaskich separatystów.

Mimo, że w kodeksie karnym do tej pory nie istniał taki zapis we wtorek obywatelka Ukrainy została skazana na karę więzienia w zawieszeniu za członkostwo w lokalnej komisji przeprowadzającej głosowanie w referendum o samodzielności Donieckiej Republiki Ludowej w 2014 r.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Drugi projektów ustaw wniesionych przez deputowanych pro-prezydenckiej partii „ustanawia dodatkowe podstawy prawne do likwidacji partii politycznych, organizacji publicznych, charytatywnych lub wyznaniowych, związków zawodowych i organizacji publicznych”.

Na początku lutego prezydent Ukrainy podpisał dekret zabraniający transmisji kanałów telewizyjnych kontrolowanych przez Wiktora Medwedczuka, polityka ukraińskiej partii Opozycyjna Platforma-Za Życiem (OPZŻ): 112 Ukraina, NewsOne i ZiK. Prezydent Wołodymyr Zełenski uznał, że szerzą one rosyjską propagandę.

ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz