Ukraińcy ufają Zełenskiemu

Znaczna większość Ukraińców ufa Wołodymyrowi Zełenskiego i uważa, że sprawy w kraju pod rządami jego obozu idą w dobrym kierunku, wynika z najnowszego sondażu.

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN podaje wyniki sondażu Centrum Razumkowa przeprowadzonego w dniach 6-11 września bieżącego roku. Wynika z niego, że aż 79 proc. respondentów zadeklarowało, że ufa nowemu prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu. Urząd prezydenta okazał się tym, który wzbudza największe zaufanie spośród wszystkich instytucji publicznych.

W tym samym sondażu 74 proc. Ukraińców zadeklarowało, że ufa Siłom Zbrojnym, 69 proc. wyraziło zaufanie wobec organizacji wolontariuszy, 64 proc. wobec Służby do Spraw Sytuacji Nadzwyczajnych, tyle samo ufa również Gwardii Narodowej Ukrainy. 63 proc. respondentów wyraziło zaufanie do cerkwi, a 62 proc. do batalionów ochotniczych walczących w ramach ukraińskiej armii. 57 proc. ufało rządowi Ukrainy i Radzie Najwyższej, 56 proc. środkom masowego przekazu, 52 proc. organizacjom pozarządowym, a 51 proc. policji. W rankingu nieufności ponad połowa Ukraińców wskazywała natomiast wymiar sprawiedliwości, poszczególne sądy i banki.

70 proc. pozytywnie oceniło działalność prezydenta Zełenskiego, natomiast 9 proc. oceniło ją negatywnie. 45 proc. respondentów pozytywnie oceniło pracę nowego rządu, 8 proc. negatywnie. W kwestii działań nowowybranej Rady Najwyższej ocen pozytywnych było 44 proc. a negatywnych 10 proc. Jeszcze lepiej ocenione zostało funkcjonowanie frakcji parlamentarnej prezydenckiej frakcji “Sługa narodu”, która była pozytywnie odbierana przez 50 proc. a negatywnie przez 11 proc. W przypadku pozostałych sił parlamentarnych zdecydowanie dominowały oceny negatywne.

57,2 proc. respondentów oceniło, że sytuacja na Ukrainie pod rządami nowego obozu politycznego idzie w dobrym kierunku, 16,8 proc. uważa, że sprawy idą w złym kierunku, a 26 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

Były komik i aktor, Wołodymyr Zełenski zdecydowanie wygrał w wiosennych wyborach prezydenckich na Ukrainie. W lipcowych wyborach parlamentarnych wygrała założona przez Zełenskiego partia “Sługa narodu”, która miała tak duże poparcie, że uzyskała w Radzie Najwyższej samodzielną większość.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply