Ukraińcy ufają Zełenskiemu

Znaczna większość Ukraińców ufa Wołodymyrowi Zełenskiego i uważa, że sprawy w kraju pod rządami jego obozu idą w dobrym kierunku, wynika z najnowszego sondażu.

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN podaje wyniki sondażu Centrum Razumkowa przeprowadzonego w dniach 6-11 września bieżącego roku. Wynika z niego, że aż 79 proc. respondentów zadeklarowało, że ufa nowemu prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu. Urząd prezydenta okazał się tym, który wzbudza największe zaufanie spośród wszystkich instytucji publicznych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W tym samym sondażu 74 proc. Ukraińców zadeklarowało, że ufa Siłom Zbrojnym, 69 proc. wyraziło zaufanie wobec organizacji wolontariuszy, 64 proc. wobec Służby do Spraw Sytuacji Nadzwyczajnych, tyle samo ufa również Gwardii Narodowej Ukrainy. 63 proc. respondentów wyraziło zaufanie do cerkwi, a 62 proc. do batalionów ochotniczych walczących w ramach ukraińskiej armii. 57 proc. ufało rządowi Ukrainy i Radzie Najwyższej, 56 proc. środkom masowego przekazu, 52 proc. organizacjom pozarządowym, a 51 proc. policji. W rankingu nieufności ponad połowa Ukraińców wskazywała natomiast wymiar sprawiedliwości, poszczególne sądy i banki.

70 proc. pozytywnie oceniło działalność prezydenta Zełenskiego, natomiast 9 proc. oceniło ją negatywnie. 45 proc. respondentów pozytywnie oceniło pracę nowego rządu, 8 proc. negatywnie. W kwestii działań nowowybranej Rady Najwyższej ocen pozytywnych było 44 proc. a negatywnych 10 proc. Jeszcze lepiej ocenione zostało funkcjonowanie frakcji parlamentarnej prezydenckiej frakcji „Sługa narodu”, która była pozytywnie odbierana przez 50 proc. a negatywnie przez 11 proc. W przypadku pozostałych sił parlamentarnych zdecydowanie dominowały oceny negatywne.

57,2 proc. respondentów oceniło, że sytuacja na Ukrainie pod rządami nowego obozu politycznego idzie w dobrym kierunku, 16,8 proc. uważa, że sprawy idą w złym kierunku, a 26 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

Były komik i aktor, Wołodymyr Zełenski zdecydowanie wygrał w wiosennych wyborach prezydenckich na Ukrainie. W lipcowych wyborach parlamentarnych wygrała założona przez Zełenskiego partia „Sługa narodu”, która miała tak duże poparcie, że uzyskała w Radzie Najwyższej samodzielną większość.

unian.net/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz