Mieszkanka Ukrainy została skazana za współudział w organizowaniu referendum ogłoszonego przez donieckich separatystów w 2014 r.

Jak podała we wtorek ukraińska agencja informacyjna UNIAN 41-letnia mieszkanka obwodu donieckiego skazana została na pięć lat więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Sąd uznał, że kobieta współuczestniczyła w organizacji referendum w kwestii powołania Donieckiej Republiki Ludowej – podmiotu nieuznawanego do dziś przez żadne państwo świata.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Prokuratorowi udało się udowodnić, że mieszkanka rejono wołnowachskiego w maju 2014 r. była członkiem komisji obsługującej jeden z lokali do głosowania w referendum z 11 maja tegoż roku. W referendum tym, według organizujących je separatystów, 89 proc. mieszkańców kontrolowanych przez nich obszarów obwodu donieckiego opowiedziało się za samodzielnością Donieckiej Republiki Ludowej.

Władze Ukrainy uznały referendum za nielegalne i zakwalifikowały je jako przestępcze działanie przeciwko integralności terytorialnej państwa. I właśnie za takie przestępstwo skazana została 41-letnia kobieta.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Doniecka Republika Ludowa utrzymuje do dziś kontrolę nad około jednej trzeciej obszaru obwodu donieckiego. Na donbaskim frontem regularnie dochodzi do użycia broni palnej mimo porozumień mińskich z 2014 i 2015 r. nakładających na Kijów i separatystów obowiązek wstrzymania ognia i rozwiązania konfliktu na drodze politycznej.

unian.net/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz